Władze Cypru nie precyzują jednak, jak fakt zaszczepienia miałby być sprawdzany. Brytyjski serwis The Guardian pisze jedynie o "posiadaniu dowodu", że dana osoba została zaszczepiona. Medium zauważa, że posunięcie Cypru może być wskazówką, że ci, którzy zaszczepią się na COVID-19, będą mogli liczyć na pewne ułatwienia pomimo zapewnień rządów państw i ekspertów, że szczepienia nie będą obowiązkowe.
Zgodnie z planem, który został przedstawiony przez cypryjskiego Ministra Transportu Yiannisa Karousosa, osoby, które udowodnią, że są zaszczepione, nie będą musiały posiadać negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa (niezależnie od tego, w której kategorii znajdzie się ich kraj, o czym poniżej).
Cypr planuje zmodyfikować dotychczasowe kategorie, na które podzielił poszczególne państwa. Jak podaje serwis Cyprus Mail, kategoria A ma zostać zastąpiona kategorią zieloną, której nie będą obowiązywać żadne ograniczenia. Kategoria B stanie się kategorią pomarańczową - w tym przypadku będzie wymagany negatywny wynik testu PCR. Badanie nie może być starsze niż wykonane 72 godziny przed odlotem. Tak jest również teraz.
Z kolei kategoria C zostanie zmieniona na czerwoną. Będą obowiązywały dwa testy na koronawirusa - jeden wykonany co najmniej na 72 godziny przed wylotem, a drugi po przylocie na Cypr. Nie przewidziano żadnych środków izolacji.
Powstanie też dodatkowa, czwarta kategoria - szara lub "kategoria specjalnego zezwolenia". Pasażerowie przybywający z krajów z tej kategorii będą musieli pokazać negatywny wynik testu PCR i samodzielnie izolować się po przylocie zgodnie z zaleceniami ministerstwa zdrowia.
Cyprus Mail podaje, że kraje Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Wielka Brytania, Szwajcaria, kraje z listy państw trzecich Rady Unii Europejskiej, a także Izrael, Ukraina, Rosja, Liban, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jordania, Arabia Saudyjska, Egipt i Białoruś zostaną sklasyfikowane w kategoriach zielonej, pomarańczowej lub czerwonej.
Z kolei do kategorii szarej trafią inne kraje niewymienione powyżej, a pasażerowie z tych miejsc będą potrzebować specjalnego zezwolenia na wjazd na Cypr. Obywatele Cypru, osoby legalnie przebywające na Cyprze oraz obywatele europejscy przybywający z krajów kategorii szarej nie będą potrzebowali specjalnego zezwolenia.
Kraje będą przypisywane do kategorii na podstawie cotygodniowego raportu przygotowywanego przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), a w przypadku krajów, których ECDC nie raportuje, na podstawie oceny cypryjskiego ministerstwa zdrowia.
Od 15 stycznia 2021 rozpocznie się okres przejściowy. Wówczas resort zdecyduje, jak rozdzielić poszczególne państwa.