Cypr otworzy granice dla zaszczepionych osób. Nie będą musiały mieć testu

W ubiegły czwartek cypryjski rząd zatwierdził nowy plan działania dotyczący koronawirusa i wjazdu na wyspę. Według zagranicznych mediów, które powołują się na cypryjskiego ministra transportu, Cypr ma od 1 marca 2021 zacząć zezwalać osobom, które będą zaszczepione na COVID-19, wjazd do kraju bez testów na koronawirusa.

Władze Cypru nie precyzują jednak, jak fakt zaszczepienia miałby być sprawdzany. Brytyjski serwis The Guardian pisze jedynie o "posiadaniu dowodu", że dana osoba została zaszczepiona. Medium zauważa, że posunięcie Cypru może być wskazówką, że ci, którzy zaszczepią się na COVID-19, będą mogli liczyć na pewne ułatwienia pomimo zapewnień rządów państw i ekspertów, że szczepienia nie będą obowiązkowe.

Zgodnie z planem, który został przedstawiony przez cypryjskiego Ministra Transportu Yiannisa Karousosa, osoby, które udowodnią, że są zaszczepione, nie będą musiały posiadać negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa (niezależnie od tego, w której kategorii znajdzie się ich kraj, o czym poniżej).

Zobacz wideo Rząd przedstawił szczegóły logistyczne dotyczące szczepień na koronawirusa

Cypr. Nowe kategorie krajów

Cypr planuje zmodyfikować dotychczasowe kategorie, na które podzielił poszczególne państwa. Jak podaje serwis Cyprus Mail, kategoria A ma zostać zastąpiona kategorią zieloną, której nie będą obowiązywać żadne ograniczenia. Kategoria B stanie się kategorią pomarańczową - w tym przypadku będzie wymagany negatywny wynik testu PCR. Badanie nie może być starsze niż wykonane 72 godziny przed odlotem. Tak jest również teraz.

Z kolei kategoria C zostanie zmieniona na czerwoną. Będą obowiązywały dwa testy na koronawirusa - jeden wykonany co najmniej na 72 godziny przed wylotem, a drugi po przylocie na Cypr. Nie przewidziano żadnych środków izolacji.

Powstanie też dodatkowa, czwarta kategoria - szara lub "kategoria specjalnego zezwolenia". Pasażerowie przybywający z krajów z tej kategorii będą musieli pokazać negatywny wynik testu PCR i samodzielnie izolować się po przylocie zgodnie z zaleceniami ministerstwa zdrowia.

Cyprus Mail podaje, że kraje Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Wielka Brytania, Szwajcaria, kraje z listy państw trzecich Rady Unii Europejskiej, a także Izrael, Ukraina, Rosja, Liban, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jordania, Arabia Saudyjska, Egipt i Białoruś zostaną sklasyfikowane w kategoriach zielonej, pomarańczowej lub czerwonej.

Z kolei do kategorii szarej trafią inne kraje niewymienione powyżej, a pasażerowie z tych miejsc będą potrzebować specjalnego zezwolenia na wjazd na Cypr. Obywatele Cypru, osoby legalnie przebywające na Cyprze oraz obywatele europejscy przybywający z krajów kategorii szarej nie będą potrzebowali specjalnego zezwolenia.

Kraje będą przypisywane do kategorii na podstawie cotygodniowego raportu przygotowywanego przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), a w przypadku krajów, których ECDC nie raportuje, na podstawie oceny cypryjskiego ministerstwa zdrowia.

Od 15 stycznia 2021 rozpocznie się okres przejściowy. Wówczas resort zdecyduje, jak rozdzielić poszczególne państwa. 

Więcej o: