Włochy wprowadzają kwarantannę dla Polaków. Dodatkowe restrykcje planuje również Austria

Polskie ministerstwo spraw zagranicznych informuje na swojej stronie o nowych zasadach wjazdu do Włoch z Polski. W określonych terminach obowiązywać będą testy oraz kwarantanna. Z kolei Austria planuje wysyłać na kwarantannę tych, którzy przybywają z obszarów podwyższonego ryzyka.

Osoby, które w najbliższym czasie planowały wyjazd do Włoch, muszą przygotować się na utrudnienia. Na stronie polskiego MSZ pojawił się nowy komunikat dotyczący obostrzeń. W różnych terminach obowiązywać będą różne restrykcje.

Do 9 grudnia dla osób wjeżdżających do Włoch z terytorium Polski nie ma ograniczeń, jest jedynie obowiązek przedstawienia autodeklaracji. Sytuacja zmieni się w dniach 10-20 grudnia. Wówczas trzeba będzie przedstawić negatywny wynik testu molekularnego lub antygenowego wykonanego w ciągu 48 h przed przekroczeniem granicy Włoch; w razie braku testu będzie obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie.

Zobacz wideo Niemal połowa testów na COVID-19 z wynikiem pozytywnym. "Zupełnie mnie to nie dziwi"

Z kolei od 21 grudnia 2020 do 6 stycznia 2021 osoby, które będą chciały wjechać z Polski do Italii, będą musiały liczyć się z obowiązkiem poddania się 14-dniowej kwarantannie. Po tym okresie, od 7 stycznia 2021 do 15 stycznia 2021 znów wróci konieczność przedstawienia negatywnego wyniku testu molekularnego lub antygenowego wykonanego w ciągu 48 h przed przekroczeniem granicy Włoch.

Chyba, że przebywało się na terytorium Polski w dniach 21.12-06.01, wtedy również, przyjeżdżając do Włoch, należy poddać się 14-dniowej kwarantannie

- czytamy. MSZ przypomina też, że "zawsze należy brać pod uwagę dodatkowe obostrzenia lokalne i regionalne wynikające z podziału Włoch na trzy strefy: żółtą, pomarańczową i czerwoną". Pełen komunikat znajduje się na stronie gov.pl.

Austria. Kwarantanna dla obszarów podwyższonego ryzyka

Austria w dniach od 7 grudnia 2020 do 10 stycznia 2021 planuje kilka zmian w obowiązujących środkach bezpieczeństwa. Jak informuje serwis Deutsche Welle, ma to ograniczyć turystykę.

Wszystkie osoby, które będą wjeżdżać do kraju z obszarów podwyższonego ryzyka, będą musiały odbyć 10-dniową kwarantannę. Kanclerz Austrii Sebastian Kurz cytowany przez DW zapowiada, że "decydującym jest przy tym granica ponad 100 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni". Mówi, że dotyczy to praktycznie wszystkich krajów sąsiednich, a zwłaszcza Bałkanów Zachodnich. Na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w raporcie z 4 grudnia można sprawdzić wskaźnik 14-dniowej skumulowanej liczby przypadków COVID-19 na 100 tysięcy mieszkańców. Wynika z niego, że właściwie we wszystkich krajach europejskich jest on powyżej 100 - w Polsce to 610,5.

Wyciągi narciarskie w Austrii będą nieczynne do 24 grudnia. Z kolei restauracje i hotele mają być zamknięte aż do 7 stycznia 2021.

Więcej o: