Kwarantanna i testy dla podróżnych są niepotrzebne? "To nie są osoby wysokiego ryzyka"

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) i Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wydały wspólny raport, w którym twierdzą, że kwarantanna oraz testy dla podróżujących samolotami nie są zalecane. Wskazują bowiem, że importowane przypadki zakażeń stanowią tylko niewielki odsetek całości.

Wiele krajów, aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2, wprowadziło obowiązek posiadania przez podróżnych negatywnego wyniku testu lub konieczności odbycia kwarantanny po przybyciu. Niektóre państwa zdecydowały się na kombinację obu tych rozwiązań. 

Tymczasem okazuje się, że wprowadzone restrykcje mogą być przesadzone. Tak wynika z nowego raportu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Agencji Unii Europejskiego ds. Bezpieczeństwa Lotniczego. Zapisano w nim, że osoby podróżujące drogą powietrzną nie powinny być z automatu traktowane jak "osoby wysokiego ryzyka" (chyba że miały kontakt z potwierdzonym przypadkiem zachorowania). Organizacje rekomendują, aby traktować podróżnych tak, jak miejscowych, którzy nie mieli bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną. W stosunku do nich powinno stosować się te same zalecenia i przepisy, którym podlega lokalna społeczność.

Zobacz wideo Rząd przedstawił szczegóły dotyczące szczepień na koronawirusa

ECDC i EASA szacują, opierając się na najnowszych dowodach naukowych, że częstość występowania nowego koronawirusa wśród podróżnych będzie prawdopodobnie niższa niż w przypadku ogólnej populacji. Ponadto w podsumowaniu raportu zapisano, że "w obecnej sytuacji epidemiologicznej, w której SARS-CoV-2 występuje we wszystkich krajach UE/EOG i Wielkiej Brytanii, importowane przypadki stanowią bardzo mały odsetek wszystkich wykrytych przypadków". Twórcy dokumentu twierdzą też, że środki, które stosuje się w lotnictwie, minimalizują możliwość transmisji wirusa w czasie takiej podróży.

"Dlatego radzimy państwom członkowskim, aby skupiły się na testowaniu osób, u których jest podejrzenie zakażenia i izolacji tych z pozytywnym wynikiem oraz na kwarantannie tych, którzy mieli kontakt z zakażonymi" - powiedziała Andrea Ammon, dyrektorka ECDC.

Qantas zapowiada, że na pokład wpuści tylko zaszczepionych pasażerówPierwsze linie lotnicze na świecie potwierdzają, że na pokład wejdą tylko osoby zaszczepione na COVID-19

Testy i kwarantanna bez sensu? Są wyjątki

Są jednak sytuacje, w których testy czy kwarantanna podróżnych mogłyby być bardziej przydatne. Dotyczy to podróżowania:

  • z obszarów o wysokim (lub nieznanym) wskaźniku infekcji do tych, które mają niższy wskaźnik;
  • między dwoma obszarami o wysokim ryzyku, gdy podróż rozpoczyna się w tym z bardzo wysoką częstotliwością występowania.

O wyjątku można również mówić wtedy, gdy dany kraj zredukował liczbę zakażeń prawie do zera - wówczas osoby przybywające z obszarów, gdzie wirus nadal się rozprzestrzenia, powinny być testowane i poddawane kwarantannie.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Harvardu wynika, że wentylacja i noszenie masek na pokładzie samolotu powinno nam zapewnić ochronę przez wirusemLatanie bezpieczniejsze niż robienie zakupów? Tak twierdzą naukowcy z Harvardu

ECDC i EASA podkreślają, że w niektórych sytuacjach przeprowadzenie testów u podróżnych może zaszkodzić. Odciąga bowiem zasoby od pilniejszych potrzeb, takich jak np. badanie osób, które miały bezpośredni kontakt z zakażonymi.

Więcej o: