Polecimy do USA bez ograniczeń? Stany Zjednoczone zastanawiają się nad zniesieniem zakazu wjazdu dla Europy

Reuters donosi, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji oraz branży lotniczej, że Biały Dom rozważa zniesienie restrykcji dla osób podróżujących z Brazylii, a także Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz 26 innych krajów europejskich.

Agencja zapewnia, że plan zdobył poparcie grupy zadaniowej Białego Domu ds. koronawirusa, przedstawicieli zdrowia publicznego, a także innych agencji federalnych. Ostateczna decyzja nie została jeszcze jednak podjęta przez Donalda Trumpa, a termin ewentualnego zniesienia zakazu wjazdu pozostaje nieznany. Doniesień póki co nie skomentował ani Biały Dom, ani Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ani Centra ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób.

Zobacz wideo Czy prezydent Biden odmieni politykę klimatyczną Stanów Zjednoczonych?

Jednocześnie władze USA zamierzają dalej utrzymywać zakaz wjazdu dla podróżujących z Chin oraz Iranu. 

Według informacji Reutersa wielu amerykańskich urzędników uważa, że ograniczenia nie mają już sensu. Ich zdaniem zniesienie restrykcji mogłoby pomóc amerykańskim liniom lotniczym, które z powodu pandemii zmagają się z ogromnymi problemami finansowymi. Dane branży lotniczej wskazują, że amerykańscy przewoźnicy odnotowali spadek liczby podróży międzynarodowych o 70 procent.

Istnieje jednak możliwość, że Donald Trump nie będzie chciał znieść ograniczeń ze względu na dużą liczbę zakażeń w Europie. Inną przeszkodą, o której mówią urzędnicy, jest to, że kraje europejskie prawdopodobnie nie zastosują zasady wzajemności, czyli nie pozwolą większości Amerykanów na wjazd.

Ograniczenia w podróżach do USA dla większości przybywających z Europy zostały nałożone w marcu. Do Stanów Zjednoczonych nie mogą wjeżdżać osoby niebędące obywatelami amerykańskimi, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w Strefie Schengen, na terenie Zjednoczonego Królestwa oraz Irlandii. Przewidziano jednak szereg wyjątków. Dotyczą one m.in. stałych rezydentów i ich rodzin, dozwolone są też np. podróże humanitarne i związane z bezpieczeństwem narodowym, a także podróże służbowe, inwestorów, naukowców, studentów i dziennikarzy.

Zakaz lotów z wyjątkiem dwóch stanów

W obecnie obowiązującym rozporządzeniu ws. zakazów w ruchu lotniczym, które wydały polskie władze, jest również zapis, że samoloty z USA nie mogą lądować w Polsce za wyjątkiem tych, które wylatują z lotnisk położonych na terenach stanów Illinois oraz Nowy Jork.

To już kolejne rozporządzenie, które wprowadza taki zapis. Po raz pierwszy ten przepis pojawił się w dokumencie, który wszedł w życie 11 listopada. W związku z tym 12 listopada na stronie gov.pl opublikowano komunikat z informacją, że:

W związku z publikacją nowego Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, które wchodzi w życie z dniem 11 listopada br., rejsy PLL LOT z USA do Polski nie będą już oferowane w formule czarterowej. Wszystkie połączenia pomiędzy Nowym Jorkiem i Chicago a Warszawą, oferowane przez LOT od 11 listopada br., dostępne są w otwartej sprzedaży przez systemy rezerwacyjne oraz stronę LOT.com. Zakup biletu na te rejsy nie wymaga już dodatkowej rejestracji.

Jednocześnie przypomniano, że choć formuła rejsów się zmieniła, nadal obowiązują obostrzenia epidemiczne związane z przekraczaniem granicy. Dlatego każdy pasażer przed zakupem biletu i wylotem powinien zorientować się, czy spełnia kryteria wjazdowe.

Więcej o: