Pierwsze linie lotnicze na świecie potwierdzają, że na pokład wejdą tylko osoby zaszczepione na COVID-19

Australijskie linie lotnicze Qantas zapowiedziały, że te osoby, które będą chciały podróżować samolotami przewoźnika na trasach międzynarodowych, będą musiały zaszczepić się na COVID-19.

O zmianie warunków korzystania z usług przewoźnika Alan Joyce mówił w australijskim programie "A Current Affair" na kanale Channel Nine. Szef Qantas potwierdził, że pasażerowie podróżujący na trasach międzynarodowych będą musieli potwierdzić, że są zaszczepieni na COVID-19 zanim wsiądą na pokład australijskich linii.

Joyce uważa, że nie tylko Qantas wprowadzi takie rozwiązanie. Jego zdaniem stanie się to powszechne w branży lotniczej i zdecydują się na to również inni przewoźnicy. 

Sprawdzamy, w jaki sposób można stworzyć paszport szczepień, jego elektroniczną wersję, która poświadczy, że szczepionka została zaakceptowana w kraju, do którego podróżuje dana osoba. Potrzebna będzie odpowiednia logistyka i technologia, aby to wdrożyć. Linie lotnicze i rządzący już nad tym pracują

- cytuje słowa CEO australijskich linii serwis Airlive.

Zobacz wideo Morawiecki zapowiada 20 mln szczepionek. Wskazuje, do kogo trafią

Qantas to flagowy australijski przewoźnik. Linie są trzecimi najstarszymi na świecie po KLM i Aviance. Powstały w listopadzie 1920 roku. Oferują połączenia z Europą (w siatce mają m.in. bezpośrednie połączenie z Perth do Londynu), Azją, Afryką, Ameryką Północną i Południową, latają też w rejon południowego Pacyfiku oraz do Nowej Zelandii. Warto jednak na bieżąco sprawdzać rozkłady, które z powodu pandemii i obostrzeń uległy zmianie, niektóre połączenia zostały zawieszone.

Niedługo testy cyfrowej przepustki

CNN zwraca uwagę, że paszport, o którym wspomniał Alan Joyce, jest czymś, co branża lotnicza poważnie rozważa. Amerykański serwis przywołuje stanowisko przedstawicieli IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych), którzy przekonują, że kluczem do otwarcia granic może być cyfrowa przepustka zdrowotna, która będzie zawierać informacje o szczepieniach. Dlatego organ stworzył IATA Travel Pass - cyfrową przepustkę, która będzie zawierała nie tylko informacje dla pasażerów o tym, czego potrzebują przed podróżą (testy, szczepienia itp.), lecz także, gdzie mogą zrobić badania. Będzie też umożliwiała stworzenie cyfrowego paszportu, sprawdzenie, czy szczepienia lub testy są zgodne z przepisami oraz udostępnienie wyników odpowiednim służbom.

CNN informuje, że IATA Travel Pass jest już w końcowej fazie rozwoju. Organ lotniczy planuje przeprowadzić pilotażowy test jeszcze w tym roku.

Więcej o: