LOT na czarnej liście. Nie poleci przez miesiąc do Chin. Przekroczono limit zakażonych pasażerów

10 osób, które przyleciały z Warszawy do Tiencin, okazało się zakażonych koronawirusem. Pozytywny wynik przyniósł test wykonany na lotnisku w Chinach. Przekroczenie limitu pasażerów dodatnich skutkuje wpisaniem polskiego przewoźnika na czarną listę. LOT, od 2 listopada, zostanie objęty zakazem lotów do Państwa Środka na cztery tygodnie.

O decyzji wobec Polskich Linii Lotniczych LOT poinformował chiński urząd lotniczy (CAAC). Jest ona wynikiem lotu LO093 z Warszawy do Tiencin, który odbył się 15 października. Po przeprowadzeniu testów na lotnisku okazało się, że do Chin z Polski przyleciało aż 10 pasażerów zakażonych koronawirusem. Dwie osoby to obywatele Chin, które wcześniej przebywały w Budapeszcie i Pradze, a czworo to obywatele Ukrainy. Wszystkie te osoby nie miały widocznych objawów zakażenia. Potwierdziło je dopiero badanie. Zakażeni pasażerowie byli w wieku od 27 do 59 lat, w grupie nosicieli koronawirusa nie było Polaków.

Chiński urząd cywilny zastrzega sobie prawo do zawieszenia wykonywania lotów, gdy na pokładzie trasy obsługiwanej przez danego przewoźnika znajduje się pięciu lub więcej pasażerów, którzy po przylocie wykażą pozytywne wyniki na obecność koronawirusa. Jeśli liczba zakażonych pasażerów wyniesie lub przekroczy 10 osób, trasa będzie zawieszona na 4 tygodnie. 

Chiny zakazem lotów objęły także pięciu innych przewoźników, w tym m.in. irańską linię Mahan Air, Saudi Arabian Airlines, Turkish Airlines czy  Leos Airlines z Włoch.  

Z Warszawy do Chin można dostać się, wybierając przewoźnika Air China, który wykonuje dwa loty tygodniowo do Pekinu z międzylądowaniem w innym mieście Chin. Tam konieczne jest przejście kwarantanny. LOT nie wykonuje obecnie regularnych połączeń do Pekinu. 

 Źródło: Fly4free.pl, Rynek Lotniczy

Zobacz wideo Między Donaldem Trumpem a Chinami. Jak WHO znalazła się w centrum globalnego sporu
Więcej o: