Nowe obostrzenia. Restauracje będą zamknięte, ale nie wszystkie. Dobra wiadomość dla hoteli

W piątek 23 października polski rząd poinformował o wprowadzeniu nowych obostrzeń. Od 24 października cała Polska stanie się czerwoną strefą. Uderza to również w gastronomię - restauracje i bary mają zostać zamknięte. Okazuje się jednak, że nie dotyczy to wszystkich.

Nowe obostrzenia ogłoszone przez rząd wprowadzają m.in. zakaz działalności lokali gastronomicznych. Będą mogły świadczyć usługi tylko na wynos. Okazuje się, że nie dotyczy to wszystkich miejsc. Na stronie gov.pl czytamy, że dozwolone jest prowadzenie restauracji w hotelach, ale wyłącznie dla gości, którzy nocują co najmniej jedną dobę hotelową.

Ponadto posiłki muszą być podawane tylko do stolika. Obowiązuje też reżim sanitarny, czyli zakrywanie ust i nosa przez klientów i obsługę oraz zachowanie odległości.

Hotelarze apelowali do premiera

Wcześniej na stronie Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego zamieszczone zostało pismo do premiera, w którym przedstawiciele Izby apelowali o wyłączenie gastronomii hotelowej z nowych obostrzeń. "Z doniesień medialnych dowiedzieliśmy się, że może zostać wprowadzony zakaz działalności restauracji i barów na terenie Polski, włączając w to gastronomię hotelową" - piszą. Autorzy pisma posłużyli się argumentacją, której użyli w apelu do Mateusza Morawieckiego z kwietnia tego roku.

(...) zwracaliśmy uwagę, że: '…bezpieczniejsza jest obsługa gości w restauracji hotelowej przy zachowaniu reżimu sanitarnego, zachowaniu odległości między osobami i innych ograniczeń, niż umożliwienie im szukania wyżywienia poza hotelem'.

Przedstawiciele branży hotelarskiej przekonywali, że pół roku funkcjonowania w ostrzejszym reżimie sanitarnym pozwoliło hotelom wyspecjalizować się w "bezpiecznej obsłudze gastronomicznej, bez której funkcjonowanie naszych obiektów jest ułomne".

W apelu zapewniono, że standardy sanitarne opracowane przez IGHP, a także Ministerstwo Rozwoju, Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Organizację Turystyczną zostały powszechnie wdrożone. Poza tym hotelarze argumentują, że obecnie w hotelach przebywa niewiele osób, więc nie ma niebezpieczeństwa naruszenia wymaganego dystansu społecznego w restauracjach hotelowych.

Zobacz wideo Morawiecki ogłosił ograniczenie działalności lokali gastronomicznych. Tylko w dostawie

Nowe obostrzenia. Cała Polska w czerwonej strefie

Od 24 października cały kraj staje się czerwoną strefą. Wiąże się to z nowymi obostrzeniami, o których poinformował premier. Poniżej lista nowych ograniczeń:

  • szkoła podstawowa: klasy od 4 do 8 w trybie zdalnym;
  • w godzinach 8 do 16 dzieci do 16. roku życia nie mogą same wychodzić z domu. W tych godzinach mogą się przemieszczać jedynie pod opieką dorosłych;
  • ograniczenie działalności lokali gastronomicznych - puby, restauracje zostają zamknięte dla klientów. Mogą jedynie sprzedawać jedzenie na wynos (wstępnie na dwa tygodnie z możliwością przedłużenia);
  • zakaz spotkań grup powyżej pięciu osób (wyjątki - osoby, które mieszkają razem czy spotkania w celach zawodowych);
  • program "ochrona seniorów" - seniorzy powyżej 70. roku życia proszeni są o pozostawanie w domach (wyłączenia: wykonywanie czynności zawodowych, zaspokajanie niezbędnych potrzeb życia codziennego, sprawowanie lub uczestniczenie w uroczystościach religijnych);
  • zamknięcie sanatoriów po zakończeniu obecnych turnusów.
Więcej o: