Wiceminister MSZ: To kiepski czas na wyjazdy zagraniczne

Europa zmaga się z drugą falą pandemii. W tej sytuacji Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje, żeby "Polacy nie wybierali się w podróż, jeżeli nie jest to absolutnie niezbędne z przyczyn rodzinnych lub zawodowych". Piotr Wawrzyk wiceminister MSZ w rozmowie z Polskim Radiem 24 podkreślił: Nie ma zamkniętych granic, ale wyjazdów nie zalecamy.

Piotr Wawrzyk, wiceminister MSZ w rozmowie z Polskim Radiem 24 powiedział, że "to kiepski czas na wyjazdy zagraniczne. Nie wiadomo, jak sytuacja będzie się dalej rozwijała. W tej chwili być może jest skłaniająca do wyjazdu, a za kilka tygodni okaże się, że na przykład będzie problem z powrotem, bo będzie trzeba poddać się kwarantannie bądź samoizolacji".

Wiceszef resortu zaznaczył, że w krajach, do których Polacy zazwyczaj jeżdżą w celach turystycznych, panuje w tej chwili druga fala koronawirusa i duży przyrost zachorowań, dlatego pojawiają się związane z tym obostrzenia.

"Ostrzeżenia przed wyjazdem do niektórych krajów wydajemy, bo nie chcemy utrudniać Polakom pobytu. Bo może być tak, że po przyjeździe będą poddani kwarantannie, będą musieli przejść testy i czekać na ich wynik albo będą musieli być poddani izolacji" - powiedział Piotr Wawrzyk, dodając, że obecnie najwięcej turystów przebywa w Egipcie (ok. 2 tys.) oraz w Tunezji (ok. tysiąca).

Wiceminister zwrócił uwagę, że w tej chwili kraje turystyczne starają się nie wprowadzać ograniczeń polegających na zamykaniu granic. "Trudno przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja i czy będzie potrzebna po raz drugi akcja "Lot do domu" - dodał wiceminister.

Nie wybierajcie się w podróż

Jeszcze w piątek na Twitterze Ministerstwa Spraw Zagranicznych opublikowano apel, aby Polacy unikali podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

Apelujemy do wszystkich rodaków, aby nie wybierali się w podróż, jeżeli nie jest to absolutnie niezbędne z przyczyn rodzinnych lub zawodowych. Ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną wprowadzamy trzeci globalny poziom ostrzeżenia.

Na stronie internetowej MSZ czytamy, że "podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych".

Szczegółowe informacje o sytuacji epidemiologicznej i warunkach wjazdu do poszczególnych państw można znaleźć na stronie internetowej resortu w zakładce "Informacje dla podróżujących".

Źródło: polskieradio24.pl / Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Zobacz wideo Kuchnia egipska, czyli przysmaki znad Nilu, których musisz spróbować
Więcej o: