Przed wybuchem epidemii czołówka największych, czyli najbardziej obleganych lotnisk, była stała. Pierwsze miejsce należało do londyńskiego Heathrow, które w 2019 r. obsłużyło 80,88 mln pasażerów, na drugim miejscu plasował się port Paryż-Roissy-Charles de Gaulle (76,1 mln pasażerów), kolejne miejsca należały do Schiphol w Amsterdamie i Frankfurtu.
Branżowy serwis "Anker Report" opublikował raport, który pokazuje, jak negatywnie zaraza wpłynęła i wpływa na ruch lotniczy. Zaskakująco na szczycie listy znalazły się lotniska w Moskwie, a to dlatego, że władze w Rosji szybko podjęły decyzję o wznowieniu krajowego ruchu lotniczego. Gdy ruch międzynarodowy z portów w stolicy w sierpniu spadł aż o 88 proc. w skali roku, ruch krajowy wynosił aż 97 proc. w porównaniu do danych z sierpnia 2019 r.
Czołówkę zestawienia "Anker Report" otwiera więc lotnisko Moskwa-Domodiedowo (2,295 mln pasażerów), tuż za nim znalazło się zaś Moskwa-Szeremietiewo (2,192 mln), a na trzecim ze spadkiem 71 proc. – port lotniczy CDG w Paryżu (2,141 mln).
Jakie jeszcze lotniska znajdują się w czołówce zestawienia? Na piątym miejscu znalazł się Amsterdam (1,854 mln pasażerów w sierpniu). Na miejscach 4. i 6. uplasowały się dwa lotniska w Stambule: Istanbul Airport (spadek 72 proc., 1,929 mln pasażerów) oraz Sabiha Gokcen (spadek 47 proc., 1,813 mln). Za tak wysoką pozycję tureckich portów odpowiada zwiększony ruch turystyczny, jak i duży lotniczy ruch krajowy. Na siódmym miejscu znalazło się kolejne lotnisko z Turcji, czyli Antalya (1,757 mln pasażerów).
Skan z raportu 'Anker Report' Żródło: 'Anker Report'
Największy spadek odnotowało lotnisko Heathrow. W sierpniu odprawiono tutaj zaledwie 18 proc. pasażerów w porównaniu do sierpnia 2019 r., czyli 1,419 mln osób. To liczba porównywalna z podróżnymi odprawionymi na lotnisku Chopina przed wybuchem pandemii. W ubiegłym roku w lipcu i sierpniu obsłużono na polskim lotnisku po 1,9 mln pasażerów miesięcznie.
Druga fala pandemii, która właśnie dotknęła Europę, może sprawić, że statystyki za kolejne miesiące mogą być jeszcze mniej zadowalające.