Jakie są największe lotniska w Europie? Pandemia wywróciła statystyki do góry nogami

Pandemia odciska piętno na każdej sferze życia. Skutki lockdownu i zamrożenia ruchu lotniczego widać w statystykach europejskich lotnisk. Spadki obsłużonych pasażerów po ok. 80 proc. powodują, że zmieniają się liderzy, jeśli chodzi o największe lotniska w Europie. Port lotniczy Heathrow niegdyś najbardziej oblegany teraz znalazł się na 11. miejscu z liczbą obsłużonych pasażerów równą lotnisku Chopina sprzed epidemii.

Przed wybuchem epidemii czołówka największych, czyli najbardziej obleganych lotnisk, była stała. Pierwsze miejsce należało do londyńskiego Heathrow, które w 2019 r. obsłużyło 80,88 mln pasażerów, na drugim miejscu plasował się port Paryż-Roissy-Charles de Gaulle (76,1 mln pasażerów), kolejne miejsca należały do Schiphol w Amsterdamie i Frankfurtu.

Branżowy serwis "Anker Report" opublikował raport, który pokazuje, jak negatywnie zaraza wpłynęła i wpływa na ruch lotniczy. Zaskakująco na szczycie listy znalazły się lotniska w Moskwie, a to dlatego, że władze w Rosji szybko podjęły decyzję o wznowieniu krajowego ruchu lotniczego. Gdy ruch międzynarodowy z portów w stolicy w sierpniu spadł aż o 88 proc. w skali roku, ruch krajowy wynosił aż 97 proc. w porównaniu do danych z sierpnia 2019 r.

Czołówkę zestawienia "Anker Report" otwiera więc lotnisko Moskwa-Domodiedowo (2,295 mln pasażerów), tuż za nim znalazło się zaś Moskwa-Szeremietiewo (2,192 mln), a na trzecim ze spadkiem 71 proc. – port lotniczy CDG w Paryżu (2,141 mln). 

Jakie jeszcze lotniska znajdują się w czołówce zestawienia? Na piątym miejscu znalazł się Amsterdam (1,854 mln pasażerów w sierpniu). Na miejscach 4. i 6. uplasowały się dwa lotniska w Stambule: Istanbul Airport (spadek 72 proc., 1,929 mln pasażerów) oraz Sabiha Gokcen (spadek 47 proc., 1,813 mln). Za tak wysoką pozycję tureckich portów odpowiada zwiększony ruch turystyczny, jak i duży lotniczy ruch krajowy. Na siódmym miejscu znalazło się kolejne lotnisko z Turcji, czyli Antalya (1,757 mln pasażerów).

Skan z raportu 'Anker Report'Skan z raportu 'Anker Report' Żródło: 'Anker Report'

Heathrow na 11. miejscu 

Największy spadek odnotowało lotnisko Heathrow. W sierpniu odprawiono tutaj zaledwie 18 proc. pasażerów w porównaniu do sierpnia 2019 r., czyli 1,419 mln osób. To liczba porównywalna z podróżnymi odprawionymi na lotnisku Chopina przed wybuchem pandemii. W ubiegłym roku w lipcu i sierpniu obsłużono na polskim lotnisku po 1,9 mln pasażerów miesięcznie.

Druga fala pandemii, która właśnie dotknęła Europę, może sprawić, że statystyki za kolejne miesiące mogą być jeszcze mniej zadowalające.

Zobacz wideo Likwidacja Lotniska Chopina? Minister Wild: „Nie może naruszać interesów CPK”
Więcej o: