Jesienny urlop w Grecji? Kliknij na mapę i sprawdź, czy jest tam bezpiecznie

Zakynthos, Santorini, Mykonos - jedne z najczęściej wybieranych greckich wysp przez Polaków znalazły się w pomarańczowej strefie. Pomarańczowej, a to znaczy, że panuje tam zwiększone ryzyko zakażenia się koronawiruem. W ten sposób grecki rząd oznacza regiony, w których natężenie zachorowań na COVID-19 jest szczególnie wysokie.

Władze Grecji opublikowały mapę kraju, na której na bieżąco można śledzić występowanie natężenia zakażeń. I choć dzienna liczba nowych zachorowań w kraju wynosi średnio 435 i notuje się 46 zakażeń na 100 tys. mieszkańców, to władze, obserwując sytuację na świecie, trzymają rękę na pulsie. Stąd pomysł na takie rozwiązanie. 

Poszczególne kolory na mapie oznaczają stopień zagrożenia. Zielony to znak, że w tych regionach ryzyko zakażenia jest raczej małe, żółty to sygnał, że trzeba już być w gotowości i stosować środki prewencji, pomarańczowy, że zagrożenie jest wysokie, a czerwony, że ryzyko zakażenia jest bardzo wysokie. Ryzyko jest oceniane na podstawie liczby nowych przypadków pojawiających się dziennie w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców.

Skan z mapy dostępnej na stronie rządowej GrecjiSkan z mapy dostępnej na stronie rządowej Grecji www.covid19.gov.gr/covid-map/

Jak na razie na mapie żaden z 74 regionów nie został zaznaczony na czerwono. Niestety na pomarańczowo "świecą się" wyspy i miejsca chętnie odwiedzane przez Polaków. Są to Zakynthos, Skopelos, Skiathos, Santorini, Samos czy Lesbos. Na żółto zaś Rodos, Kos, Ateny i Chalkidiki. W grupie zielonej znalazły się Chania na Krecie, Itaka, Trypolis i Sparta.

W zależności od strefy obowiązują różne obostrzenia. Bez względu jednak, w którym miejscu się znajdziemy, wszędzie będziemy musieli się dostosować do panujących obostrzeń. Oczywiście w strefie zielonej trzeba zachowywać dystans społeczny.

W strefie pomarańczowej obowiązują następujące restrykcje: ograniczenie liczby miejsc w środkach transportu publicznego (do 65 proc.) i na promach (do 50 proc.), ograniczenie czasu otwarcia restauracji, barów i kawiarń oraz dopuszczalnej liczby gości (lokale są zamknięte w godz. od północy do godz. 5.00 rano), maksymalna liczba uczestników spotkań i zgromadzeń (podczas koncertów i pokazów filmowych 30 proc. widowni), w muzeach natomiast obowiązuje zakaz wycieczek grupowych, jedna osoba może przebywać na 20 m kw., koniecznie też trzeba zwiedzać obiekt w maseczce na twarzy. 

Mapa na bieżąco jest aktualizowana. Aby dowiedzieć się, czy miejsce, do którego się wybieramy jest bezpieczne wystarczy kliknąć w dany punkt, wpisać nazwę regonu lub podać kod pocztowy.

Źródło: covid19.gov.gr

Zobacz wideo Ateny bez kolejki na Akropol. Pomysł na weekend
Więcej o: