Regionalizacja obostrzeń związanych z koronawirusem obowiązuje od 8 sierpnia. To wówczas zaczęto wprowadzać inne zasady bezpieczeństwa w powiatach, w których wzrost zakażeń jest większy niż w pozostałych częściach Polski.
Aktualną listę stref czerwonych i żółtych można znaleźć na stronie rządowej. Na ten moment, tj. 7 października, czerwone strefy obowiązują w 17 powiatach, a żółte w 34. W czerwonej strefie znalazły się m.in. Sopot oraz powiat tatrzański, a w żółtej m.in. Gdańsk i Gdynia. Jakie zatem obostrzenia zostały tam wprowadzone?
Ważną zmianą jest przede wszystkim konieczność noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej. również w otwartej. Nadal z obowiązku zwolnione są osoby, które nie mogą zakrywać nosa i ust ze względu na stan zdrowia.
Po objęciu powiatu tatrzańskiego czerwoną strefą pojawiły się nieścisłości dotyczące konieczności noszenia maseczek na szlakach górskich. Początkowo Tatrzański Park Narodowy poinformował, że będzie taki wymóg. Później jednak z tego zrezygnowano.
Istotne jest również to, że w czerwonej strefy parki rozrywki, parki rekreacyjne oraz wesołe miasteczka nie mogą działać. Jeżeli zaś chodzi o aquaparki i baseny, to nadal obowiązuje zasada 75 proc. obłożenia.
Działalność hotelarska odbywa się bez zmian. "Obecnie jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek. Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, basenów, siłowni oraz działalności kulturalnej, jeśli taka jest świadczona w hotelu itp." - czytamy na stronie gov.pl.
Jeżeli chodzi o gastronomię, obowiązuje zasada jednej osoby na cztery metry kwadratowe. Klienci nadal muszą zakrywać usta i nos w lokalu i ogródku do momentu zajęcia przez nich miejsc.
Czerwone strefy to także ograniczenia w wydarzeniach sportowych - te mogą odbywać się tylko bez udziału publiczności. Zakazana jest także organizacja targów i kongresów oraz wydarzeń kulturalnych. Zakazana jest również działalność dyskotek i klubów nocnych. Otwarte są kina, ale może być w nich zajętych tylko 25 proc. miejsc. Trzeba zasłaniać usta i nos. W siłowniach i klubach fitness na jedną osobę musi przypadać co najmniej 10 mkw.
Wprowadzono również limity w transporcie publicznym.
50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych – przewozy lokalne w ramach obszaru czerwonego.
W żółtych strefach wytyczne są mniej restrykcyjne. Maseczki trzeba nosić w:
Jeżeli chodzi o transport zbiorowy, to może nim podróżować tyle osób ile wynosi:
Trzeba zasłaniać usta i nos.
W żółtej strefie w wesołych miasteczkach, parkach rozrywki oraz parkach rekreacyjnych na jedną osobę musi przypadać co najmniej 10 mkw. W aquaparkach nadal 75 proc. obłożenia obiektu. W salach kinowych może być zajęte maksymalnie 25 proc. widowni. Trzeba zasłaniać usta i nos.
Wydarzenia sportowe mogą się odbywać, ale widownia może być wypełniona maksymalnie w 25 procentach. Jest też obowiązek zakrywania nosa i ust. Na siłowniach na jedną osobę musi przypadać co najmniej 7 mkw.
Działalność hotelarska podobnie jak w czerwonej strefie odbywa się bez zmian. Również zakazana jest działalność klubów i dyskotek.
Jeżeli zaś chodzi o wydarzenia kulturalne w strefach żółtych, to w pomieszczeniach oraz na obiektach sportowych na otwartej przestrzeni może być tylko 25 proc. publiczności. Do tego dochodzi zasłanianie ust i nosa. Jeśli wydarzenie kulturalne odbywa się na otwartej przestrzeni, może w nim uczestniczyć maksymalnie 100 osób.
Gastronomia działa tak jak w czerwonej strefie. Na jedną osobę muszą przypadać co najmniej 4 mkw. Do momentu zajęcia miejsc trzeba zasłaniać nos i usta.
Na tym jednak nie koniec obostrzeń w czerwonej i żółtej strefie. Restrykcje dotyczą też wesel, zgromadzeń czy wydarzeń religijnych. Ze wszystkimi wytycznymi zapoznacie się na stronie gov.pl.
Warto dodać, że podczas konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział, że powiatów w żółtych i czerwonych strefach, które zostaną ogłoszone w czwartek, będzie na pewno ponad 100. "W strefie żółtej znajdzie się bardzo dużo miast" - powiedział i dodał, że na 99 proc. wśród nich będzie Warszawa.
Obostrzenia w tych powiatach zaczną obowiązywać od soboty 10 października.
Według danych Ministerstwa Zdrowia z 7 października rano w ciągu ostatniej doby potwierdzono zakażenia u 3003 osób. To najwyższy dobowy wzrost zakażeń od początku epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce. Zmarło 75 osób. Łącznie zakaziło się już 107 319 osób, wyleczono 75 346. Zmarły 2792 osoby.