Skytrax sprawdził na Lotnisku Chopina procedury związane z COVID-19. Do najlepszych jeszcze trochę nam brakuje

Firma Skytrax sprawdziła Lotnisko Chopina pod kątem procedur i rozwiązań związanych z COVID-19. Warszawski port lotniczy otrzymał trzy gwiazdki w pięciostopniowej skali. W raporcie wyjaśniono, co lotnisko powinno jeszcze poprawić.

Skytrax znany jest z przygotowywania corocznych rankingów najlepszych lotnisk na świecie. W tym roku firma stworzyła nowe zestawienie COVID-19 Airport Rating, w którym ocenia wprowadzone na poszczególnych lotniskach rozwiązania i procedury związane z pandemią. 

W niedawnej analizie pod lupę wzięto trzy lotniska: Chopina, Londyn Stansted oraz Sabiha Gokcen w Stambule. Wszystkie wymienione porty otrzymały trzy gwiazdki na pięć możliwych. Oznacza to, że poziom wprowadzonych zabezpieczeń nie jest zły, ale jest jeszcze trochę rzeczy do poprawy. Jak wypadło warszawskie lotnisko?

Stołeczny port został pochwalony za prowadzenie pomiaru temperatury przy wejściu do terminalu. Skytrax zwraca jednak uwagę, że czasem wiąże się to z tworzeniem zatorów, bo pracownicy lotniska muszą zatrzymywać pasażerów, żeby dokonać prawidłowego odczytu.

Zobacz wideo Likwidacja Lotniska Chopina? Minister Wild: Nie może naruszać interesów CPK

Dalej firma oceniła wewnętrzne oznakowania i informacje dotyczące COVID-19. Uznała je za spójne, jednak ich rozmiar, wygląd i umiejscowienie nie są tak zoptymalizowane i przejrzyste jak na lotniskach, które otrzymały cztery lub pięć gwiazdek.

Skytrax zwraca uwagę, że choć na lotnisku znajdują się dozowniki z płynem do dezynfekcji, to jednak nie ma ich wystarczająco dużo, szczególnie w miejscach najbardziej zatłoczonych. Jest także spory problem z utrzymywaniem dystansu społecznego, zwłaszcza w punktach odprawy pasażerów. Choć oznaczenia dotyczące trzymania odpowiedniej odległości zostały umieszczone przy stanowiskach, gdzie tworzą się kolejki oraz w niektórych przejściach, to jednak nie są, zdaniem przedstawicieli Skytrax, zbyt widoczne.

Oznakowanie informujące o dystansie społecznym znajduje się też na siedzeniach w terminalu, jednak firma zwraca uwagę, że różnią się one od siebie. To, że występują w różnych wzorach i kolorach sprawia, że system staje się niespójny.

Czystość w terminalu oceniono na "dość dobrą" z zastrzeżeniem, że można byłoby ją poprawić m.in. w toaletach, na miejscach do siedzenia oraz w punktach gastronomicznych. 

Lotniska cztero- i pięciogwiazdkowe

Na stronie Skytrax można zapoznać się też z ocenami innych lotnisk. Na pięć gwiazdek zostało ocenione lotnisko Fiumicino w Rzymie. Dobre, czterogwiazdkowe oceny otrzymały porty lotnicze m.in. w Atenach, Frankfurcie, Hamburgu czy w Mediolanie (lotnisko Malpensa). 

Trzy gwiazdki zostały przyznane londyńskim lotniskom: wspomnianemu wyżej Stansted, a także Gatwick oraz Heathrow. Taką samą ocenę otrzymały też lotniska w Maladze i w Nicei. 

Więcej o: