Powiat tatrzański w czerwonej strefie. TPN poinformował, czy trzeba mieć maseczki na szlaku

Od 3 października powiat tatrzański, a zatem także Tatrzański Park Narodowy, zostały objęte czerwoną strefą w związku z epidemią. Oznacza to wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, m.in. zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej. Pojawiały się niejasności dotyczące tej kwestii na tatrzańskich szlakach. TPN podał jednak ostateczny komunikat.

Zamieszanie z maseczkami

Objęcie regionu czerwoną strefą oznacza dodatkowe obostrzenia, m.in. konieczność zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, w tym również na zewnątrz. W związku z tym władze Tatrzańskiego Parku Narodowego początkowo informowały, że od 3 października turyści na szlakach będą musieli zakrywać nos i usta. Decyzja spotkała się z licznymi głosami sprzeciwu.

Zobacz wideo Wał fenowy, niezwykłe zjawisko nad Tatrami

Przestrzegania zasad mieli pilnować pracownicy parku. "Służby terenowe nie będą sprawdzać każdego turysty. Jeżeli patrol na swojej trasie napotka turystę, będzie go upominał o obowiązku zasłania ust i nosa" - mówiła portalowi wp.pl Magdalena Zwijacz-Kozica z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Informacja wywołała prawdziwą burzę. Pod postem na fanpage'u TPN wiele osób krytykowało decyzję parku. Niektórzy zauważali, że noszenie maseczek na szlaku może zagrażać zdrowiu. "Podczas uprawiania sportu i wysiłku jest to niebezpieczne dla zdrowia, do tego maseczka ogranicza pole widzenia, co grozi potknięciem, upadkami", "Rozumiem, że TPN ma dogadane z TOPR masowe ściąganie ze szlaków ludzi, którzy z braku tlenu zasłabną?" - brzmiały niektóre z komentarzy.

Ostatecznie Tatrzański Park Narodowy zmienił zdanie i poinformował, że nie będzie obowiązku noszenia maseczek na szlakach. W nowym komunikacie zarekomendowano jednak zasłanianie ust i nosa jeśli nie ma możliwości zachowania bezpiecznego dystansu społecznego.

TPN podkreśla również, że póki co nie ma planów zamknięcia parku. 

Nie ma obecnie regulacji rządowych, z których wynikałoby, że parki narodowe w strefach czerwonych powinny być zamknięte. W związku z tym i my nie planujemy w tej chwili zamknięcia TPN.

Czerwona strefa i żółta strefa - jakie obostrzenia?

Powiaty, które znajdują się w czerwonej lub żółtej strefie, muszą wprowadzić dodatkowe obostrzenia. Dotyczą nie tylko zakrywania ust i nosa, lecz także organizacji wesel, limitu osób w środkach transportu publicznego czy w wydarzeniach sportowych, kulturalnych i religijnych. Szczegółowe restrykcje znajdują się w tym artykule: 

Więcej o: