Grecja. Zmiana zasad dla Polaków. Będą musieli okazać negatywny wynik testu na COVID-19

Grecja od 3 października wprowadzi nowe obostrzenia dla przylatujących z Polski. Będzie trzeba nie tylko wypełnić formularz i wygenerować kod QR, lecz także okazać negatywny wynik testu na COVID-19. W związku z tą zmianą biura podróży zaczynają odwoływać wycieczki do Grecji.

O nowych restrykcjach Grecy poinformowali na stronie travel.gov.gr. Czytamy tam, że osoby przylatujące z Polski będą musiały okazać negatywny wynik testu molekularnego (PCR) na COVID-19, wykonanego do 72 godzin przed ich wjazdem do Grecji. Wymóg zacznie obowiązywać od soboty 3 października.

Nowe zasady dotyczą również obywateli Grecji, stałych rezydentów oraz osób, które podróżują w celach służbowych. Dzieci do 10. roku życia mogą wjechać do Grecji bez testu. Zaświadczenie o negatywnym wyniku powinno być napisane w języku angielskim i zawierać imię i nazwisko podróżnego, a także numer paszportu lub dowodu osobistego.

Nadal obowiązkowe jest wypełnienie formularza Passenger Locator Form i wygenerowanie kodu QR, który skanowany jest na lotnisku. Na jego podstawie pasażerowie nadal mogą być wyrywkowo testowani po przylocie. 

Zobacz wideo Kiedy powstanie szczepionka lub lek na koronawirusa?

Polska Izba Turystyki apeluje. Biura podróży odwołują wycieczki

Decyzja Grecji wywołała poruszenie w polskiej branży turystycznej. W rozmowie z Fly4Free Piotr Henicz, wiceprezes biura podróży Itaka oraz Polskiej Izby Turystyki, poinformował, że PIT wystąpiła do greckich władz z apelem o przesunięcie zmian o tydzień, aby można się było do nich przygotować.

Jest też druga możliwość: żeby przez ten tydzień Grecy wzięli koszty testowania na siebie i tak jak obecnie, testowali na lotniskach turystów, ale już nie wyrywkowo, a wszystkich. Poprosiliśmy o odpowiedź do końca dnia - jeśli będzie odmowna, to będziemy zmuszeni do odwołania od soboty wszystkich imprez turystycznych do Grecji

- powiedział Henicz serwisowi.

Jako pierwsze decyzję o odwołaniu wycieczek podjęło biuro podróży TUI, które poinformowało o tym w czwartek na swoim fanpage'u. 

1 października Rząd Grecji ogłosił, że podróżujący z Polski od 3 października muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR na COVID-19. Koszty takich testów i obowiązek ich wykonania w Polsce spoczywa na podróżujących. W związku z tą informacją jesteśmy zmuszeni odwołać wszystkie czarterowe imprezy turystyczne do Grecji od dnia 3.10.2020 r.

Skontaktowaliśmy się z kilkoma innymi biurami podróży, aby dowiedzieć się, czy planują zmiany w organizacji wycieczek. Izabela Jurczewska, marketing i PR managerka z biura Coral Travel Poland przekazała nam, że w związku ze zmianami wytycznych biuro zdecydowało się anulować wyloty do Grecji począwszy od 4 października.

Wycieczki odwołało też biuro podróży Rainbow. "Zmuszeni jesteśmy anulować ostatnie wyloty do Grecji planowane od dnia jutrzejszego, tj. od 3.10 do końca sezonu letniego (w praktyce są to w większości wyloty w ten weekend oraz w przyszłym tygodniu)" - czytamy w komunikacie cytowanym przez Wirtualną Polskę

Biuro zapewnia, że w międzyczasie próbowano złagodzić nowe wymogi lub przesunąć je w czasie, ale nie udało się, dlatego została podjęta decyzja o anulowaniu wylotów. Rainbow informuje, że zwiększona została liczba miejsc na inne kierunki, zaś klientom, których loty do Grecji odwołano, zostaną zaproponowane zmiany terminów lub kierunków w niezmienionej cenie. Klienci dostaną indywidualne komunikaty z propozycjami. "Jest to najpewniejszy i najszybszy sposób, aby bez dużych zmian i bez konieczności dopłacania rozwiązać problem i zmienić Klientowi w ciągu 10 minut rezerwację na inny kierunek" - twierdzą przedstawiciele biura.

Więcej o: