Dużo zmian w podróżowaniu. Kolejne kraje wpisały Polskę na "czerwoną listę", ale niektóre znoszą obostrzenia

Pandemia koronawirusa wciąż komplikuje plany podróżnicze. Poszczególne kraje na bieżąco aktualizują swoje "zielone" i "czerwone" listy, na podstawie których zapada decyzja, jak można przekroczyć granicę. Dokąd można swobodnie wyjechać z Polski, a gdzie trzeba przygotować się na ograniczenia? Wyjaśniamy.

Zasady, na podstawie których można przekroczyć granicę danego kraju, zmieniają się błyskawicznie w zależności od bieżącej sytuacji epidemiologicznej. Dlatego przed podróżą warto śledzić wiadomości i sprawdzać aktualne wytyczne na stronach ministerstw, ambasad lub specjalnych stronach poświęconych informacjom o COVID-19 w państwie, które nas interesuje (jeśli kraj posiada taką stronę).

Bez zakazów dla UE, EOG, Schengen i Ukrainy

O tym, jak szybko zachodzą zmiany, świadczą chociażby wydawane w trybie dwutygodniowym polskie rozporządzenia ws. zakazów w ruchu lotniczym. Od 30 września obowiązuje nowy dokument, w którym zapisano, że zakazy nie będą obejmować państw Unii Europejskiej, Strefy Schengen, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Ukrainy. Oznacza to, że samoloty z tych krajów mogą lądować w Polsce bez przeszkód, zatem powracające osoby nie muszą już szukać przesiadek lub zastanawiać się, jak wrócić w inny sposób.

Warto jednak pamiętać, że poszczególne kraje, również należące do UE, wprowadzają własne restrykcje. Przykładowo, gdy podróżuje się do Grecji lub Hiszpanii, należy wypełnić formularz i wygenerować kod QR, który trzeba okazać na granicy. Z kolei przed wyjazdem na Cypr należy wypełnić Cyprus Flight Pass, a także nie wcześniej niż 72 godziny przed podrożą wykonać test na obecność koronawirusa i negatywny wynik okazać przed wejściem na pokład samolotu. Polska jest bowiem zaliczana przez Cypr do kategorii "B" i jest do tego zobligowana.

Bez ograniczeń (tj. testów i kwarantanny) Polacy mogą z kolei podróżować m.in. do Szwecji, Włoch czy Chorwacji, choć zawsze warto sprawdzić, czy nie ma obostrzeń w przypadku wjeżdżania do wymienionych krajów z innych państw lub wyjeżdżania z nich - przykładowo MSZ przypomina, aby dokładnie sprawdzić, czy i jakie testy obowiązują przy podróżach z Chorwacji do innych państw, w szczególności ościennych. Warto również śledzić na bieżąco aktualizowane informacje o Włoszech.

Które kraje natomiast są objęte zakazem lotów? W tej chwili jest ich 28 (wcześniej 29, ale Zjednoczone Emiraty Arabskie zostały wykreślone - w tym miejscu przeczytasz, dlaczego): Argentyna, Bahamy, Bahrajn, Belize, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chile, Czarnogóra, Ekwador, Indie, Irak, Izrael, Katar, Kuwejt, Kolumbia, Kostaryka, Liban, Libia, Macedonia Północna, Malediwy, Mołdawia, Oman, Panama, Paragwaj, Peru, Republika Zielonego Przylądka, Trynidad i Tobago, USA.

Zobacz wideo Miasto kochanków, jezioro marzeń i ekstremalna niespodzianka. Skuś się na włoskie wakacje

Ukraina otwiera granice, Słowenia aktualizuje bezpieczną listę

Granice dla turystów ponownie otworzyła Ukraina. Na teren kraju można wjeżdżać od 28 września. Obcokrajowcy podzieleni są na dwie strefy - zieloną i czerwoną. Osoby z zielonej strefy mogą przebywać na Ukrainie bez żadnych ograniczeń. W tym gronie znajduje się 140 krajów - także Polska. 

Od niedawna Polska jest też na bezpiecznej liście krajów Słowenii, o czym można przeczytać w oficjalnym komunikacie. Oznacza to, że od 29 września możemy wjeżdżać do tego kraju bez konieczności posiadania testu oraz bez odbywania kwarantanny.

Jakiś czas temu obostrzenia dla Polaków zniosła też Finlandia. Wcześniej po wjeździe trzeba było poddać się kwarantannie. Zmiany na fińskiej "bezpiecznej liście" można śledzić tutaj.

Dwa kraje wznawiają kwarantannę dla Polski

W ostatnich dniach pojawiły się informacje o przywróceniu kwarantanny dla Polaków, którzy podróżują do Irlandii oraz na Litwę.

Jak podaje serwis irishtimes.com, Polska, Niemcy, Litwa oraz Islandia wypadły z listy krajów uznawanych za bezpieczne epidemicznie. Oznacza to, że od poniedziałku 28 września podróżni z tych krajów po przylocie muszą przez 14 dni przebywać w izolacji społecznej. Lista jest aktualizowana co tydzień, więc w przypadku zahamowania rozwoju epidemii Polska znów może trafić na listę krajów bezpiecznych. 

W przypadku Litwy, jak czytamy w komunikacie na stronie rządowej, "od 28 września br. do odwołania osoby powracające bądź wjeżdżające z Polski na Litwę mogą przyjechać, pod warunkiem okazania negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2, zrobionego nie później niż 72 h przed przylotem/przyjazdem oraz podlegają obowiązkowej samoizolacji na okres 14 dni". Wyjątki zostały wymienione w informacji.

Dużo mówi się też o tym, że wkrótce również Wielka Brytania obejmie wjeżdżających Polaków kwarantanną. Choć jeszcze nie ma oficjalnej decyzji, o takich przewidywaniach pisze m.in. brytyjski "The Telegraph". Jest to związane z rosnącym wskaźnikiem infekcji. 

Nadal obowiązuje też kwarantanna dla Polaków przyjeżdżających do Norwegii. Ci, którzy planują podróż na Islandię, również muszą liczyć się ze sporymi ograniczeniami. Do wyboru jest albo wykonanie dwóch testów i poddanie się pięciodniowej kwarantannie, albo odbycie 14-dniowej kwarantanny. Szczegółowe informacje, również w języku polskim, można znaleźć na stronie covid.is.

Warto pamiętać, że wciąż wiele krajów egzotycznych pozostaje zamkniętych dla turystów. Tak jest m.in. w przypadku Tajlandii (choć w odniesieniu do tego kraju pojawiały się już medialne doniesienia o otwarciu w październiku, warunki wjazdu mają jednak być bardzo restrykcyjne), Wietnamu, Indonezji czy Malezji. 

Więcej o: