Zmiany w zakazie lotów. Było 29 państw, jest 28. ZEA zostały wyłączone z listy

Od 30 września obowiązuje nowe rozporządzenie ws. zakazów w ruchu lotniczym. Początkowo na liście było 29 państw objętych zakazem. Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikował jednak komunikat, w którym informuje, że z wykazu znikają Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Na stronie MSZ pojawiło się przypomnienie o nowym rozporządzeniu, które obowiązuje od 30 września do 13 października. Początkowo na liście było 29 państw. Jedno zostało z niej jednak wyłączone. 

Chodzi o Zjednoczone Emiraty Arabskie, które skorzystały z możliwości wprowadzonej przez polski rząd i z dniem 28 września notyfikowały polskim władzom wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład samolotu będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie posiadający negatywny wynik testu na COVID-19. Wcześniej, jeszcze w trakcie obowiązywania poprzedniego rozporządzenia, na taki krok zdecydowała się Francja.

Zobacz wideo Co dalej z lotami? "Nie chcemy osiągnąć efektu całkowitego odcięcia"

Decyzja o wykreśleniu ZEA z listy zakazów została opublikowana w formie Obwieszczenia Ministra Spraw Zagranicznych. Jego treść można przeczytać w tym miejscu.

Tym samym w wykazie znajduje się teraz 28 państw. Są to: Argentyna, Bahamy, Bahrajn, Belize, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chile, Czarnogóra, Ekwador, Indie, Irak, Izrael, Katar, Kuwejt, Kolumbia, Kostaryka, Liban, Libia, Macedonia Północna, Malediwy, Mołdawia, Oman, Panama, Paragwaj, Peru, Republika Zielonego Przylądka, Trynidad i Tobago, USA.

Pomarańczowa lista MSZ

Resort przypomina też o państwach i terytoriach (bez państw UE i Ukrainy) ze współczynnikiem przekraczającym 90 zachorowań na 100 000 osób. Na specjalnie przygotowanej mapie zostały zaznaczone kolorem pomarańczowym. Ministerstwo zastrzega, że jeśli tendencja wzrostowa zachorowalności będzie się utrzymywać, niewykluczone, że te państwa lub terytoria zostaną dołączone do listy.

Są to: Aruba, Andora, Curacao, Gibraltar, Guam, Gujana, Islandia, Monaco, Palestyna, Polinezja Francuska, Portoryko, Saint Martin, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych Ameryki, Wyspy Turks i Caicos.

Więcej o: