Zakaz lotów na nowych zasadach od 30 września. Poznaliśmy listę 29 państw

W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej zostało opublikowane nowe rozporządzenie ws. zakazów w ruchu lotniczym. Na liście znalazło się 29 krajów. Są też nowe zasady, według których zakazem nie będą objęte państwa Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz Ukraina.

Nowe rozporządzenie będzie obowiązywać od 30 września do 13 października. W wykazie znalazło się 29 państw, poniżej pełna lista:

 1. Belize;
 2. Bośnia i Hercegowina;
 3. Czarnogóra;
 4. Brazylia;
 5. Bahrajn;
 6. Izrael;
 7. Katar;
 8. Kuwejt;
 9. Libia;
 10. Zjednoczone Emiraty Arabskie;
 11. Argentyna;
 12. Chile;
 13. Ekwador;
 14. Indie;
 15. Irak;
 16. Kolumbia;
 17. Kostaryka;
 18. Liban;
 19. Macedonia Północna;
 20. Malediwy;
 21. Mołdawia;
 22. Panama;
 23. Paragwaj;
 24. Peru;
 25. Trynidad i Tobago;
 26. Republika Zielonego Przylądka;
 27. Stany Zjednoczone Ameryki;
 28. Sułtanat Omanu;
 29. Wspólnota Bahamów.

W dokumencie utrzymano zapisy o tym, że zakazy nie dotyczą samolotów wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie, a także o tym, że z listy mogą zostać usunięte te kraje, które  notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.

Zobacz wideo Co dalej z lotami? "Nie chcemy osiągnąć efektu całkowitego odcięcia"

Na liście pojawiają się kraje, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 000 mieszkańców przekracza 90. Podstawą są dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control).

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zapowiedziano, że zakaz nie będzie dotyczył państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen, a także Ukrainy.

Więcej o: