Zakaz lotów. Jest projekt rozporządzenia. Ale listy krajów w nim nie znajdziemy

Projekt nowego rozporządzenia ws. zakazów w ruchu lotniczym pojawił się już w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Różni się jednak od poprzednich. Tym razem nie została w nim zawarta lista krajów, a jedynie współczynnik zachorowań, który jest brany pod uwagę przy tworzeniu wykazu.

Nowe rozporządzenie ma obowiązywać od 16 września 2020 roku. W opublikowanym projekcie próżno jednak szukać listy krajów, które prawdopodobnie zostaną objęte zakazem (ostateczna lista może różnić się od tej z projektu). Jest natomiast zapis o współczynniku zachorowań.

Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państw, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 000 osób co do zasady przekracza 90, w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control)

- czytamy. 

Co istotne, utrzymany zostanie zapis o lotach czarterowych. Zgodnie z nim samoloty, które przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zostały wyczarterowane na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie, mogą lądować w Polsce.

Zobacz wideo Co dalej z lotami? "Nie chcemy osiągnąć efektu całkowitego odcięcia"

Projekt przewiduje też nowy wyjątek od zakazu. W ostatnim, piątym punkcie zapisano, że zakaz nie będzie obejmował samolotów, które wylatują "lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczpospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2".

Zakaz lotów. Na razie na liście 44 kraje

Aktualnie obowiązujące rozporządzenie zakazuje lądowania w Polsce samolotom z 44 krajów. W ubiegłym tygodniu Marcin Horała z Ministerstwa Infrastruktury zapowiedział jednak, że na nowej liście zakazów znajdzie się 31 państw. Obostrzenia mają zostać zniesione w stosunku do 14 (m.in. Albanii, Malty, Rumunii czy Indii), ale pojawi się jedno nowe - prawdopodobnie będzie to Francja.

Polityk nie krył, że lista może się jeszcze zmienić w zależności od tego, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiologiczna. Projekt jest konsultowany z innymi ekspertami, m.in. ministerstwem zdrowia czy Głównym Inspektorem Sanitarnym. Ostateczna lista ma być gotowa w poniedziałek.

Więcej o: