Zakaz lotów. Nowa lista ma obejmować 31 państw. Horała: To może się jeszcze zmienić

Od 16 września będzie obowiązywać nowa lista państw z zakazem lotów do Polski. Marcin Horała z Ministerstwa Infrastruktury poinformował, że na nowej liście z zakazem lotów znajdzie się 31 państw. Bardzo prawdopodobnie, że w wykazie będzie również Francja.

O zakazie lotów Marcin Horała mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej. Wiceminister  poinformował, że na nowej liście ma być 31 państw. Prawdopodobną nowością w wykazie będzie Francja. Horała wyjaśniał, że rząd planuje znieść obostrzenia wobec 14 krajów. Będą to m.in.: Malta, Albania, Rumunia oraz Indie.

Zobacz wideo Po co komu lotnisko? Start ciężkiego transportowca z trawy

Polityk nie kryje, że nie jest to ostateczna decyzja. Lista może się jeszcze zmienić w zależności od tego, jak będzie wyglądała sytuacja epidemiologiczna. Projekt będzie teraz konsultowany z innymi ekspertami, m.in. ministerstwem zdrowia czy Głównym Inspektorem Sanitarnym. Ostateczna lista ma być gotowa w poniedziałek.

Dodał, że w nowym rozporządzeniu utrzymane zostanie pozwolenie lądowania samolotów wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie dokumentu. Nowością ma być możliwość zdjęcia zakazu, jeżeli któryś kraj wprowadzi konieczność okazywania negatywnego wyniku testu na koronawirusa od osób, które wsiadają na pokład.

Wiemy z rozmów z naszymi partnerami za granicą, że planuje czy przymierza się do tego rozwiązania Hiszpania

Zakaz lotów do Polski

Obecne rozporządzenie z zakazem lotów obowiązuje od 2 do 15 września. Na liście są 44 kraje, w tym wiele urlopowych kierunków, jak Hiszpania, Malta, Albania. 

W rozporządzeniu zawarto też zapis, że zakazu nie stosuje się do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.

Nowe rozporządzenie ma obowiązywać do 29 września.

Więcej o: