Do których krajów można wyjechać? Możliwości sporo, ale uwaga na obostrzenia

Zaplanowanie tegorocznego urlopu to często karkołomne przedsięwzięcie. Wciąż pojawiają się nowe obostrzenia lub zakazy, sytuacja dynamicznie się zmienia. Przygotowaliśmy więc przewodnik dla najpopularniejszych kierunków wakacyjnych.

Wakacje 2020 już za nami, ale wciąż wiele osób planuje urlopy. Sytuacja na świecie tego nie ułatwia. Pojawiają się nowe obostrzenia, zakazy lotów, obowiązkowe testy. Przygotowaliśmy więc poradnik dla tych, którzy w najbliższym czasie chcą wybrać się za granicę. Wybraliśmy kilkanaście najpopularniejszych kierunków i przedstawiamy je w kolejności alfabetycznej.

Warto dodać, że w przypadku krajów, które są objęte zakazem lotów, obowiązuje pewien wyjątek. Zakaz nie dotyczy bowiem samolotów, które zostały wyczarterowane przez biura podróży przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, czyli przed 2 września. Należy jednak pamiętać, że obecne rozporządzenie obowiązuje do 15 września. Od 16 września zasady i wykaz państw mogą ulec zmianie.

Zobacz wideo Miasto kochanków, jezioro marzeń i ekstremalna niespodzianka

Albania

Polski rząd objął Albanię zakazem lotów do Polski. Oznacza to, że samoloty z tego kraju nie mogą u nas wylądować. Dlatego jeśli chcecie się tam wybrać, możecie albo postawić na podróż samochodem (choć to zdecydowanie dłuższa wyprawa), albo drogą powietrzną, ale z przesiadką w innym kraju. Granice lądowe są otwarte dla Polaków, nie musimy okazywać negatywnego wyniku testu ani przechodzić kwarantanny. Warto jednak zapoznać się z tym, jak wygląda ruch na granicach, które zamierzacie pokonywać. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajdziecie np. informację o zasadach przekraczania granic Albanii

Bułgaria

Bułgaria jest otwarta dla Polaków, nie została też objęta przez Polskę zakazem lotów. Obywatele polscy nie podlegają kwarantannie. 

Każda osoba przed wjazdem do Bułgarii otrzymuje deklarację, w której podaje swoje dane kontaktowe podczas pobytu w Bułgarii oraz deklaruje, że nie jest osobą chorą. W deklaracji należy podać także kraj, z którego się podróżuje, przy czym wskazać należy wszystkie kraje, przez które się przejeżdżało

- przypomina resort.

Warto też zajrzeć do komunikatu o wjeździe, wyjeździe i tranzycie przez Bułgarię. Jest tam m.in. informacja o tym, że wjazd obywateli polskich z Macedonii Północnej do Bułgarii w celach turystycznych wiąże się z koniecznością odbycia 14-dniowej kwarantanny w Bułgarii. 

Chorwacja

Kraj nie jest objęty zakazem lotów. Nie musimy przechodzić kwarantanny ani okazywać negatywnego wyniku testu. Przed przyjazdem należy wypełnić formularz na stronie entercroatia.mup.hr. Najczęściej zadawane pytania dotyczące wjazdu i pobytu w Chorwacji znajdziecie w tym miejscu.

Cypr

Na Cypr można polecieć, ale obowiązują pewne ograniczenia. Władze Cypru podzieliły kraje pod względem epidemicznym na kategorię A i B. Polska znajduje się w tej drugiej, co wiąże się z koniecznością wykonania nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą testu PCR na obecność koronawirusa. Negatywny wynik należy okazać przed wejściem do samolotu. Ponadto 24 godziny wcześniej trzeba wypełnić przepustkę Cyprus Flight Pass, która sprawdzana jest przy kontroli granicznej i wchodzeniu na pokład.

Czarnogóra

Granice są otwarte dla wszystkich rezydentów Unii Europejskiej. Nie trzeba odbywać kwarantanny ani okazywać negatywnego wyniku testu. Kraj jest jednak na liście tych, które objęte są zakazem lotów do Polski. Można więc spróbować podróży z przesiadką lub samochodem. Z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi wjazdu do Czarnogóry można zapoznać się na oficjalnej czarnogórskiej stronie rządowej - w tym miejscu

Egipt

Do Egiptu znów można latać, biura podróży organizują tam swoje wycieczki. Należy jednak pamiętać, że od 1 września wszyscy, którzy przylatują do tego kraju, muszą 72 godziny przed wjazdem wykonać test PCR, a następnie okazać negatywny wynik. Władze Egiptu zdały sobie jednak sprawę, że stanowi to pewną uciążliwość dla turystów, dlatego zezwoliły, aby turyści, których portem docelowym jest Hurghada, Marsa Alam, Szarm El-Szejk lub Taba, mogli odpłatnie wykonać test PCR na egipskim lotnisku. Jego koszt to 30 dolarów amerykańskich.

Po wykonaniu testu turyści czekają na wynik w zarezerwowanym hotelu, w tym czasie mogą korzystać z jego infrastruktury. W razie pozytywnego wyniku kwarantanna odbywa się na koszt hotelu. Jeżeli przypadek zachorowania będzie ciężki, Egipt zapłaci za hospitalizację.

Francja

Póki co Francja nie jest objęta zakazem lotów, jednak pojawiają się doniesienia, że od 16 września może się tak stać. Póki co nie ma obostrzeń w podróżach między Polską a Francją. Nie trzeba mieć testów, ani odbywać kwarantanny. 

Grecja

Polacy mogą podróżować do Grecji. Muszą jednak wypełnić formularz Passenger Locator Form najpóźniej na dzień przed wjazdem do Grecji. Należy to zrobić online na tej stronie. Po wypełnieniu formularza na maila zostanie wysłany kod QR, który należy okazać służbom na lotnisku. Bez formularza nie będzie można wejść na pokład samolotu.

W zależności od kodu, który sprawdzają po przylocie Grecy, dana osoba jest kierowana na test na lotnisku lub może iść odebrać bagaż. Na wynik czeka się 24 godziny w miejscu zakwaterowania, ewentualną kwarantannę pokrywa rząd grecki.

Hiszpania

Kraj został objęty zakazem lotów, ale granice są otwarte, a lotniska działają, można więc polecieć przez państwa, które nie wprowadziły tego typu ograniczeń. Pasażerowie powinni na 48 godzin przed podróżą wypełnić formularz Spain Travel Health. Po jego wypełnieniu otrzymują kod QR, który należy okazać podczas odprawy oraz po wylądowaniu w Hiszpanii.

Malta

Malta znalazła się w wykazie krajów objętych zakazem lotów. Podobnie jednak jak w przypadku poprzednich państw, można polecieć z przesiadką. Z aktualnymi zasadami dotyczącymi wjazdu na Maltę warto zapoznać się w sekcji poświęconej COVID-19 na stronie Visit Malta. Jest tam m.in. informacja o tzw. amber list, którą utworzyła Malta. Pasażerowie przybywający z krajów z listy będą musieli okazać negatywny wynik testu PCR. Na liście obecnie (10 września) są: Czechy, Francja (lotniska w Paryżu i Marsylii), Rumunia, Hiszpania (Barcelona, Girona, Madryt) oraz Tunezja.

Portugalia

Portugalia nie jest już objęta zakazem lotów. Od 15 września kraj ma wprowadzić stan wyjątkowy na 14 dni, co ma złagodzić m.in. skutki powrotu uczniów do szkół. 

Osoby, które podróżują do Portugalii, nie muszą przechodzić kwarantanny po przyjeździe. Na kontynencie nie ma również obowiązku posiadania testu na obecność koronawirusa. Badanie trzeba jednak mieć, jeśli planuje się wyjazd na Maderę lub Azory.

W przypadku pobytu na Azorach na dłużej niż siedem dni, w szóstym dniu należy skontaktować się z lokalnymi władzami sanitarnymi, by ponowić test. Badanie jest prostsze, a wynik można otrzymać w godzinę. Te testy również są wykonywane na koszt rządu Azorów. Nie obowiązują dzieci do lat 12.

Zarówno przed wyjazdem (24-48 godzin) na Maderę, jak i na Azory należy wypełnić formularze online. Ten na Maderę znajdziecie tutaj, a na Azory w tym miejscu.

Tunezja

Do Tunezji można podróżować, ale trzeba liczyć się z ograniczeniami. Istotną informacją jest to, że obowiązek wykonania testów PCR został zniesiony, ale wyłącznie w stosunku do osób, które podróżują do Tunezji w zorganizowanych grupach wysyłanych przez biura podróży (w ramach tzw. wycieczek pakietowanych z zapewnionym przelotem, zakwaterowaniem i transferem lotnisko-hotel-lotnisko). 

Pozostali muszą wykonać test (maksymalnie 72 godziny przed wyjazdem z Polski i na maksymalnie 120 godzin przed wjazdem do Tunezji) i okazać negatywny wynik na granicy. Na tym jednak nie koniec. Takie osoby muszą odbyć siedmiodniową kwarantannę we wskazanym hotelu (po tym czasie wykonuje się kolejny test). 

Turcja

Granice Turcji są otwarte dla Polaków. Pasażerowie podróżujący samolotami muszą przed wylotem wypełnić w formie papierowej formularz lokalizacyjny. MSZ sugeruje, aby wykupić ubezpieczenie obejmujące leczenie COVID-19. W innym razie hospitalizacja odbywa się na koszt podróżującego.

Tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki realizuje program Safe Tourism. W jego ramach tworzona jest lista hoteli, które wprowadziły szereg zalecanych środków, aby bezpiecznie przyjmować turystów. Informacji można szukać w tym miejscu

Włochy

Nie obowiązuje zakaz lotów. Nie trzeba też robić testu ani przechodzić kwarantanny. Warto jednak sprawdzać komunikaty. Przykładowo osoby, które wjeżdżają do Włoch z Bułgarii i Rumunii lub też przebywały albo przejeżdżały przez terytorium tych państw w ciągu 14 dni przed wjazdem do Włoch, podlegają obowiązkowej, 14-dniowej kwarantannie.

Ponadto osoby, które wjeżdżają do Włoch, a które w ciągu 14 dni przed przyjazdem były na terytorium Hiszpanii, Malty, Chorwacji oraz Grecji, muszą obowiązkowo poddać się testowi na obecność koronawirusa, chyba że w okresie 72 godzin przed wjazdem do Włoch miały przeprowadzany test z wynikiem negatywnym. Mogą ewentualnie wykonać test w ciągu 48 godzin po wjeździe.

Powyższe informacje znajdują się w komunikacie na stronie polskiego MSZ oraz na stronie Unii Europejskiej, którą również warto sprawdzać przed podróżą.

W przypadku Sycylii dodatkowo do 30 września należy zarejestrować się na stronie SiciliaSiCura, wypełnić formularz oraz pobrać bezpłatną aplikację.

Gdzie szukać informacji?

Podczas planowania wakacji warto sprawdzić komunikaty ministerstw (zarówno polskiego, jak i zagranicznych) czy ambasad. Polskie MSZ w przypadku niektórych krajów odradza podróże, które nie są konieczne (np. na Maltę czy do Czarnogóry). Resort przestrzega też za każdym razem, że:

podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

Informacje na temat przekraczania granic są też na wspomnianej wyżej stronie Unii Europejskiej.

Więcej o: