Francja zostanie objęta zakazem lotów do Polski? Jeszcze w tym tygodniu poznamy projekt rozporządzenia

Francja może trafić do wykazu krajów, które są objęte zakazem lotów do Polski. Jak donosi RMF FM, decyzja ma zapaść jeszcze w tym tygodniu. Prawdopodobnie na listę nie trafią z kolei Chorwacja i Włochy.

Jak dowiedzieli się dziennikarze RMF FM, Francja prawdopodobnie zostanie objęta zakazem lotów do Polski. Ma to związek z szybkim przybywaniem nowych zakażeń koronawirusem w tym kraju. RMF FM powołuje się na dane francuskiego ministerstwa zdrowia, które poinformowało, że w ciągu ostatniej doby odnotowano tam ponad cztery tysiące nowych przypadków.

Według informacji uzyskanych przez dziennikarzy decyzja ma zapaść już wkrótce, bo do końca tego tygodnia powinien być gotowy projekt kolejnego rozporządzenia w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Obecnie obowiązujące wygasa z dniem 15 września. W tej chwili zakazem lotów do Polskich objęte są 44 kraje, w tym m.in.: Hiszpania, Albania, Malta czy Rumunia.

RMF podaje również, że nowe rozporządzenie prawdopodobnie nie uwzględni w wykazie Chorwacji i Włoch. Tam sytuacja się stabilizuje.

Zobacz wideo Dlaczego samoloty się spóźniają?

"Pomarańczowa" lista MSZ

Doniesienia o objęciu Francji zakazem pokrywają się z listą, którą Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało we wczorajszym komunikacie. Resort zamieścił mapę, na której kolorem czerwonym oznaczył 44 państwa aktualnie objęte zakazem oraz 21 państw zaznaczonych na pomarańczowo, które wg stanu na 6 września br. mają współczynnik zachorowań powyżej 60 na 100 000 osób. Resort przestrzega, że mogą one trafić do wykazu krajów objętych zakazem, jeżeli wzrostowa tendencja zachorowalności będzie się utrzymywać. Na liście jest m.in. Francja.

MSZ radzi też, co zrobić, gdy kraj, w którym się przebywa, zostanie objęty zakazem lotów. 

W przypadku wprowadzenia kraju pobytu na listę państw objętych zakazem lotów pamiętaj, że możesz skorzystać z alternatywnych form powrotu do kraju samochodem lub połączeniem lotniczym przez inne państwo, które nie figuruje w poniższym wykazie.

Poza tym resort przypomina, że każdy, kto podejmuje decyzję o zagranicznej podróży, powinien liczyć się z możliwym trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym czy obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

Więcej o: