Zakazem lotów są objęte 44 kraje, ale na tym nie koniec. MSZ opublikowało też drugą listę

Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pojawił się komunikat przypominający o obowiązujących zakazach w ruchu lotniczym. Resort zwrócił też jednak uwagę na inne kraje z wysokim współczynnikiem zachorowań i przestrzegł, że mogą trafić na listę objętych zakazem.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomniało o zakazach w ruchu lotniczym, które obowiązują od 2 do 15 września. Według rozporządzenia zakazem lotów objęte są 44 kraje, a wśród nich m.in.: Albania, Czarnogóra, Hiszpania, Izrael, Malta czy Rumunia. Rząd pozostawił jednak furtkę tym, którzy wracają z wakacji - samoloty wyczarterowane przez biura podróży przed dniem wejścia w życie rozporządzenia mogą wylądować w Polsce.

Tym, którzy nie polecieli na urlop z biurem podróży, MSZ sugeruje, że mogą skorzystać z innych form powrotu, np. samochodem lub drogą lotniczą, ale przez państwo, które nie figuruje w wykazie.

Zobacz wideo Tam umierają samoloty. Cmentarzysko w Arizonie

Ostrzeżenia MSZ

Jednocześnie w najnowszym komunikacie resort zaleca, ze względu na sytuację epidemiczną na świecie i pojawianie się nowych ognisk zakażeń, "daleko idącą wstrzemięźliwość w planowaniu wyjazdów zagranicznych". 

Podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych

- przypomina MSZ.

"Pomarańczowa" lista

Ostrzeżenie nie dotyczy jednak tylko państw z listy opublikowanej w rozporządzeniu. Resort zamieścił mapę, na której kolorem czerwonym oznaczył 44 państwa objęte zakazem oraz 21 państw zaznaczonych na pomarańczowo, które według stanu na 6 września br. mają współczynnik zachorowań powyżej 60 na 100 000 osób. Resort przestrzega, że mogą one trafić do wykazu krajów objętych zakazem, jeżeli wzrostowa tendencja zachorowalności będzie się utrzymywać.

embed

fot. MSZ

Na "pomarańczowej" liście znalazły się:

 1. Andora,
 2. Aruba,
 3. Brytyjskie Wyspy Dziewicze,
 4. Chorwacja,
 5. Francja,
 6. Gibraltar,
 7. Guam,
 8. Gujana,
 9. Gwatemala,
 10. Monako,
 11. Palestyna,
 12. Polinezja Francuska,
 13. Portoryko,
 14. Saint-Martin,
 15. San Marino,
 16. Trynidad i Tobago,
 17. Ukraina,
 18. Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych,
 19. Wyspy Owcze,
 20. Wyspy Turks i Caicos,
 21. Zjednoczone Emiraty Arabskie.

W kontekście ostatniego państwa z listy istotne wydaje się przesunięcie przez Wizz Aira inauguracji połączenia między Katowicami a Abu Zabi. Początkowo miało wystartować 15 września, później przesunięto pierwszy lot na koniec miesiąca, a teraz już na 26 października. Serwisowi Fly4Free udało się potwierdzić informację o zmianie terminu, nie wiadomo jednak, jakie są oficjalne przyczyny.

Więcej o: