Portugalia wprowadzi stan wyjątkowy. MSZ przypomina, że należy liczyć się z trudnościami w powrocie

Władze Portugalii od 15 września zamierzają wprowadzić stan wyjątkowy. Na razie nie wiadomo, co to dokładnie oznacza dla turystów. Szczegóły mają zostać przedstawione dopiero po posiedzeniu rządu 8 września. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyjaśnia jedynie, że pozwala to władzom nałożyć ograniczenia i wprowadzić środki wspomagające walkę z epidemią.

Od 15 września zmiany w Portugalii

Stan wyjątkowy w Portugalii ma zostać wprowadzony 15 września na dwa tygodnie. Będzie obowiązywał na terytorium całego kraju. Polskie MSZ wyjaśnia, że daje to władzom możliwość  nałożenia niezbędnych ograniczeń w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia i wprowadzenia środków zapobiegania i zwalczania epidemii. Więcej szczegółów poznamy po posiedzeniu rządu planowanym na 8 września.

Zobacz wideo Ocean i surfing w Europie. Zdążysz nawet w weekend

Do Portugalii bez kwarantanny i testu, ale nie wszędzie

Resort spraw zagranicznych przypomina, że do tego momentu, "podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzeniem dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych". 

Osoby, które podróżują do Portugalii, nie muszą przechodzić kwarantanny po przyjeździe. Na kontynencie nie ma również obowiązku posiadania testu na obecność koronawirusa. Badanie trzeba jednak mieć, jeśli planuje się wyjazd na Maderę lub Azory. Do wyboru są wówczas dwie opcje:

  • okazanie służbom lotniskowym na Maderze (lub Azorach) negatywnego wyniku testu PT-PCR na COVID-19 wykonanego na własny koszt nie wcześniej niż 72 godz. przed wylotem ze swojego miejsca zamieszkania i podpisanie specjalnej deklaracji,
  • poddanie się testowi na lotnisku po przylocie. Test jest wówczas robiony na koszt rządu Madery lub Azorów. Procedura trwa nie dłużej niż godzinę. 

Po zrobieniu testu na lotnisku i wypełnieniu deklaracji, podróżny powinien pojechać do miejsca swojego zakwaterowania i tam czekać na wynik. Na Maderze czas oczekiwania to nie więcej 12 godzin. Na Azorach różni się to w zależności od wysp - na wyspach São Miguel i Terceira 12 godzin, na pozostałych 48 godzin. Wynik testu przysyłany jest na podany numer telefonu.

W przypadku pobytu na Azorach na dłużej niż siedem dni, w szóstym dniu należy skontaktować się z lokalnymi władzami sanitarnymi, by ponowić test. Badanie jest prostsze, a wynik można otrzymać w godzinę. Te testy również są wykonywane na koszt rządu Azorów. Nie obowiązują dzieci do lat 12.

Zarówno przed wyjazdem (24-48 godzin) na Maderę, jak i na Azory należy wypełnić formularze online. Ten na Maderę znajdziecie tutaj, a na Azory w tym miejscu.

MSZ zachęca, aby śledzić najnowsze doniesienia na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Więcej o: