Zakaz lotów do Polski. LOT zawiesza rejsy i wyjaśnia, co z pasażerami

Rząd na kolejne dwa tygodnie wprowadził zakaz lotów do Polski z 44 krajów. Na liście są m.in. Hiszpania, Albania i Rumunia. Oznacza to, że linie lotnicze będą musiały skorygować swoje rozkłady. Zapytaliśmy PLL LOT, jakie kroki zostaną podjęte i czego powinni spodziewać się pasażerowie.

Nowe rozporządzenie ws. zakazów w ruchu lotniczym wejdzie w życie 2 września i będzie obowiązywało do 15 września. W tym czasie w Polsce nie mogą lądować samoloty z 44 krajów, w tym z Hiszpanii, Albanii, Malty czy Rumunii. W związku z tym przewoźnicy będą musieli skorygować swoje rozkłady. 

Zapytaliśmy Polskie Linie Lotnicze LOT, jakie kroki zostaną podjęte w związku z nowymi przepisami. - Dostosowujemy aktualną siatkę połączeń do nowego rozporządzenia Rady Ministrów regulującego możliwość wykonywania połączeń lotniczych do Polski. Zmiany dotyczą trzech nowych kierunków - Hiszpanii, Albanii i Rumunii. Zgodnie z wytycznymi z rozporządzenia, rejsy do tych krajów zostaną zawieszone - poinformowało nas biuro prasowe przewoźnika.

Zobacz wideo Dlaczego samoloty się spóźniają? To nie zawsze wina pogody

Przedstawiciele biura informują również, czego powinni spodziewać się pasażerowie. Wspominają m.in. o rejsach specjalnych oraz o tym, co podróżni mogą zrobić, kiedy ich lot zostanie odwołany.

- Pracujemy nad zapewnieniem pasażerom LOT-u, mającym wykupione bilety na dalsze terminy, możliwości powrotu do Polski bezpłatnie w ramach rejsów specjalnych. O terminach lotów i możliwości dokonania zmian w istniejących rezerwacjach będziemy informować na bieżąco - czytamy w przesłanym do nas komunikacie.

Narodowy przewoźnik zapewnia, że dba o komfort pasażerów i stara się, aby decyzje administracyjne jak najmniej wpływały na ich plany podróżnicze. - Dlatego w przypadku odwołania lotu umożliwiamy naszym pasażerom m.in. bezpłatną zmianę terminu lotu na rejsy dostępne w ciągu następnego roku, zmianę trasy podróży, zamianę biletu na voucher, jak również zgłoszenie wniosku o zwrot środków - wyjaśniają przedstawiciele biura prasowego.

Zakaz lotów do Polski. Lista obejmuje 44 kraje

W Dzienniku Ustaw jest już najnowsze rozporządzenie regulujące zakazy w ruchu lotniczym. W wykazie znalazły się:

 1. Belize;
 2. Bośnia i Hercegowina;
 3. Czarnogóra;
 4. Brazylia
 5. Bahrajn;
 6. Eswatini;
 7. Hiszpania;
 8. Meksyk;
 9. Izrael;
 10. Katar;
 11. Kuwejt;
 12. Libia;
 13. Albania;
 14. Argentyna;
 15. Armenia;
 16. Chile;
 17. Dominikana;
 18. Ekwador;
 19. Gwatemala;
 20. Honduras;
 21. Indie;
 22. Irak;
 23. Kazachstan
 24. Kolumbia;
 25. Kosowo;
 26. Kostaryka;
 27. Liban;
 28. Macedonia Północna;
 29. Malediwy;
 30. Malta;
 31. Mołdawia;
 32. Namibia;
 33. Panama;
 34. Paragwaj
 35. Peru;
 36. Republika Południowej Afryki;
 37. Salwador;
 38. Surinam;
 39. Republika Zielonego Przylądka;
 40. Rumunia;
 41. Stany Zjednoczone Ameryki;
 42. Luksemburg;
 43. Boliwia;
 44. Bahamy.

Warto dodać, że zakazem nie zostały objęte samoloty wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie.

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski przyznał, że taki zapis cieszy, ale jest też powód do zmartwień. "Martwi jednocześnie, że touroperatorzy, którzy wykupili bloki miejsc w samolotach linii regularnych, na przykład niskokosztowych, nie będą mogli skorzystać z tego przywileju. Moim zdaniem to naruszenie równości w prowadzeniu działalności gospodarczej" - mówi.

Więcej o: