Szereg ostrzeżeń dla podróżujących. Wakacyjne kierunki z ograniczeniami

Koronawirus na całym świecie nie odpuszcza, co ma ogromny wpływ również na podróżowanie. Turyści muszą wciąż liczyć się z wieloma ograniczeniami. Ostrzeżenie przed podróżami na Maltę i ważne przypomnienie dla lecących do Egiptu to tylko niektóre z nowych komunikatów Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zaplanowanie wakacji w tym roku to spore przedsięwzięcie logistyczne. Pandemia sprawiła, że wytyczne dotyczące wjazdu do poszczególnych krajów zmieniają się błyskawicznie. Wiele krajów mierzy się też z nową falą zakażeń, w związku z czym niektóre państwa, w tym Polska, wprowadzają lub planują wprowadzić ograniczenia w podróżach do tych miejsc.

Na twitterowym koncie Polak za granicą można na bieżąco sprawdzać aktualne komunikaty MSZ. W ostatnich dniach pojawiło się sporo ostrzeżeń i przypomnień istotnych dla polskich turystów, którzy są na wakacjach lub dopiero planują urlop.

Zobacz wideo Mimo pandemii polskie miejscowości turystyczne przeżywają oblężenie

Od września do Egiptu z testem

Egipt to jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. Podróże do tego kraju są już możliwe, ale trzeba liczyć się z dodatkowymi obostrzeniami. Resort spraw zagranicznych przypomina, że od 1 września wszyscy, którzy lecą do Egiptu, muszą mieć negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. "Badanie powinno być wykonane w okresie 48 godzin przed planowanym przylotem" - czytamy.

MSZ zaleca, aby śledzić bieżące komunikaty i skontaktować się przed podróżą z właściwymi liniami lotniczymi.

Ostrzeżenie przed podróżami na Maltę

Malta jest jednym z krajów, który prawdopodobnie 1 września pojawi się na polskiej liście państw objętych zakazem lotów. Tak wynikało z projektu rozporządzenia, którego ostateczny kształt miał zostać opublikowany 25 sierpnia. Rząd jednak w ostatniej chwili przesunął publikację nowego dokumentu na 1 września ze względu na trwające wakacje, a teraz przedłużył tylko obowiązywanie już wcześniej wprowadzonego.

Polskie MSZ już teraz ostrzega przed podróżami na Maltę. W komunikacie czytamy, że "ze względu na sytuację epidemiologiczną MSZ odradza podróże na Maltę, które nie są konieczne, w tym podróże turystyczne".

Resort podkreśla, że choć do 1 września samoloty, które wylatują z Malty, nie są objęte zakazem lądowania w Polsce, to może się to zmienić od 2 września.

Gruzja zawiesza międzynarodowy ruch lotniczy do końca września

W serwisie Polak za granicą pojawiło się też przypomnienie o tym, że Agencja Lotnictwa Cywilnego Gruzji przedłużyła zawieszenie międzynarodowego ruchu lotniczego do 30 września. 

Zakaz dotyczy lotów rejsowych z wyjątkiem lotów z/do Monachium (Lufthansa), Paryża (Air France) i Rygi (Air Baltic). Warunkowo będą mogły być realizowane loty czarterowe, humanitarne i związane z ewakuacją medyczną. Aktualny rozkład lotów do/z Tbilisi można znaleźć na stronie internetowej Agencji.

Granice lądowe i morskie Gruzji nadal są zamknięte. Polscy obywatele mogą w celach turystycznych wjechać do Gruzji, ale tylko drogą lotniczą. Dodatkowo muszą poddać się obowiązkowo 12-dniowej kwarantannie na własny koszt. Miejsce jej odbywania wskazują lokalne służby.

Ostrzeżenia dla Czarnogóry, Tajlandia przedłuża stan wyjątkowy

MSZ wciąż utrzymuje również trzeci, czyli przedostatni poziom ostrzeżenia przed podróżami. Oznacza to, że resort odradza podróże do Czarnogóry, które nie są konieczne. Warto dodać, że nadal obowiązuje zakaz ruchu lotniczego pomiędzy Polską a Czarnogórą. Granice Czarnogóry dla krajów Unii Europejskiej są jednak otwarte.

"Podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych" - przestrzega MSZ.

W Tajlandii z kolei został przedłużony stan wyjątkowy. Niedawno dyrektor tamtejszej organizacji turystycznej (Tourism Authority of Thailand) Yuthasak Supasorn poinformował, kiedy zagraniczni turyści będą mogli wjechać do kraju. Ma to być możliwe od 1 października, ale co najmniej na 30 dni. Początkowo będą musieli poddać się kwarantannie i przejść testy.

Zanim więc zaplanujecie wakacje, warto śledzić bieżące komunikaty zarówno polskich, jak i zagranicznych władz, m.in. na stronach ministerstw czy ambasad.

Więcej o: