Koronawirus w Chorwacji. Polskie MSZ odradza podróże, które nie są konieczne

Ambasada RP w Zagrzebiu poinforomowała o aktualizacji ostrzeżenia polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Resort, z uwagi na "bardzo dużą liczbę nowych zakażeń", odradza podróże do Chorwacji, które nie są konieczne.

O pogarszającej się sytuacji w Chorwacji informowaliśmy już w zeszłym tygodniu. Wówczas polska ambasada w Zagrzebiu apelowała o "zachowanie szczególnej ostrożności, unikanie zatłoczonych lokali gastronomicznych i plaż"

Zobacz wideo O czym pamiętać w podróży publicznym transportem?

Liczba aktywnych przypadków wciąż jednak rośnie. Dotychczasowy rekord padł 22 sierpnia, kiedy odnotowano 306 nowych zachorowań. W ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano 136 nowych przypadków, a 163 osoby są hospitalizowane. We wtorek 25 sierpnia na fanpage'u Ambasady RP w Zagrzebiu opublikowane zostało nowe ostrzeżenie. 

Z uwagi na bardzo dużą liczbę nowych zakażeń, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Republiki Chorwacji, które nie są konieczne.

Bardziej obszerne wyjaśnienie można przeczytać na stronie MSZ. Resort tłumaczy, że przy uwzględnieniu liczby ludności oraz osób, które w Chorwacji przebywają tymczasowo (np. turyści), "poziom zarażeń w Chorwacji jest obecnie ponad dwukrotnie wyższy niż w Polsce i wykazuje stałą tendencję wzrostową".

COVID-19. Sytuacja w Chorwacji

Warto jednak dodać, że nie w całym kraju sytuacja gwałtownie się pogarsza. Na stronie koronavirus.hr można sprawdzić, ile łącznie odnotowano zachorowań w danym regionie i ile jest aktywnych przypadków. Najwięcej jest w żupanii splicko-dalmatyńskiej (619 aktywnych) oraz w Zagrzebiu (491 aktywnych). Z kolei przykładowo w żupanii dubrownicko-neretwiańskiej aktywnych przypadków jest 60, w żupanii istryjskiej 66, a w primorsko-gorskiej, której stolicą jest Rijeka, 43. Łącznie aktywnych zakażeń jest 2212, a wszystkich od początku pandemii - 8311.

Polskie władze przypominają, że w całej Chorwacji należy nosić maseczki w w obiektach handlowych, instytucjach medycznych, środkach transportu publicznego (w tym promach i taksówkach), instytucjach prowadzących bezpośrednią obsługę klienta (np. pocztach, bankach, kantorach, dworcach), punktach usługowych (np. fryzjer, kosmetyczka itp.) oraz obiektach gastronomicznych (dotyczy obsługi).

Poza tym obiekty gastronomiczne i rozrywkowe mogą działać tylko do północy, a klientów obsługiwać tylko na powietrzu. 

A wy byliście w te wakacje w Chorwacji? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzach i na podroze@agora.pl.

Więcej o: