Grecja przedłuża obostrzenia w wielu regionach. Część z nich dotknie również turystów

Od 25 sierpnia w wielu greckich regionach obowiązywać będą restrykcje, które mają minimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dotyczą popularnych wśród turystów miejsc i są związane m.in. z otwarciem restauracji i klubów.

Greckie media przypominają, że od 25 sierpnia w wielu regionach zostanie przedłużony szereg restrykcji związanych z COVID-19. Serwis news.gtp.gr wymienia miejsca, w których należy spodziewać się obostrzeń. Są to: Attyka, Kreta, Wschodnia Macedonia i Tracja, jednostki peryferyjne Salonik, Półwyspu Chalcydyckiego, Larisy, Korfu, Karditsy, Pelli i Pierii; gminy Mykonos, Paros, Thira (Santorini), Volos, Katerini, Rodos, Antiparos, Zakynthos i Kos.

Zobacz wideo Tłumy na plażach i szlakach górskich w Polsce

W wymienionych miejscach obowiązywać będzie 50-osobowy limit uczestników na wydarzeniach publicznych (zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach) oraz towarzyskich. Jednak zmiana, która bardziej może zainteresować turystów, dotyczy otwarcia restauracji. Lokale gastronomiczne, a także kluby i inne obiekty rozrywkowe muszą być zamknięte od północy do siódmej rano.

Nie jest zakazane świadczenie w tych godzinach usług dostawy oraz wydawania jedzenia na wynos pod warunkiem, że między klientami będzie zachowana odległość półtora metra. Dostarczanie alkoholu nie jest dozwolone.

Naruszenia zasad będą karane. Grecki serwis informuje, że uczestnicy imprez mogą zostać ukarani grzywną w wysokości 150 euro, kary dla właścicieli firm i organizatorów imprez mają wynosić od trzech do pięciu tysięcy euro (dodatkowa kara to zawieszenie działalności na 15 dni), a dla osób, które świadczą usługi dostawcze lub na wynos - od 10 tysięcy euro i zawieszenie działalności na trzy do 20 dni.

Ograniczenia mają obowiązywać do 31 sierpnia.

COVID-19. Sytuacja w Grecji

Od pewnego czasu rośnie liczba zakażeń w Grecji. W niedzielę 23 sierpnia odnotowana została rekordowa liczba 283 przypadków. Łącznie w kraju zanotowano 8664 zachorowania, zmarły 242 osoby, 3804 zostały wyleczone.

Wszyscy, którzy chcą podróżować do Grecji, przed wyjazdem muszą wypełnić dokument zwany Passenger Locator Form (PLF) i podać w nim m.in. swoje dane, informacje o ostatnich podróżach oraz miejsce pobytu w Grecji. Na tej podstawie wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać na greckim lotnisku. 

Więcej o: