Będą testy na koronawirusa zamiast kwarantanny? O takim scenariuszu mówi Szumowski

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że realnym rozwiązaniem może być przeprowadzanie testów u osób, które wracają z zagranicy. Wówczas wprowadzanie obowiązkowej kwarantanny nie byłoby konieczne.

Wciąż nie widać końca epidemii COVID-19. Na początku sierpnia w Polsce odnotowany został rekord zakażeń - 1 sierpnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 658 potwierdzonych przypadkach. Ale nie tylko nasz kraj zmaga się ze wzrostem zachorowań. Sytuacja pogorszyła się m.in. w Hiszpanii, gdzie od połowy lipca rośnie liczba zakażeń - w ostatnich dniach kraj z Półwyspu Iberyjskiego notuje około 2000 przypadków dziennie. W związku z tym Wielka Brytania zdecydowała się wprowadzić obowiązkową kwarantannę dla osób powracających z Hiszpanii, a brytyjski oddział biura podróży TUI zawiesił wycieczki do tego kraju. 

Wzrost zachorowań zauważalny jest też w Belgii. Na początku lipca dziennie notowano ok. 60-100 zachorowań. W ostatnich dniach liczna znacznie wzrosła: 30 lipca były 673 przypadki, 31 lipca 671, 1 sierpnia 745, dzień później 651, a 3 sierpnia 447.

W Bułgarii również rośnie liczba zakażonych. W ostatnich dniach odnotowuje się ok. 120-280 przypadków dziennie. Łącznie zachorowało tam ponad 12 tysięcy osób.

Rosnąca liczba zakażeń w innych krajach spowodowała, że również polskie władze zaczęły rozważać przywrócenie kwarantanny dla wracających z zagranicy. Choć, póki co, żadne wiążące decyzje nie zapadły.

Zobacz wideo Koronawirus w odwrocie? Wirusolog komentuje słowa premiera

Obowiązkowy test zamiast kwarantanny?

W rozmowie z serwisem money.pl Łukasz Szumowski opowiedział o innym możliwym scenariuszu. Zamiast kwarantanny u wracających osób mogłyby być przeprowadzane obowiązkowe testy na obecność koronawirusa. "Analizujemy w tej chwili możliwość robienia badań po powrocie do kraju" - wyjaśnia.

Turyści nie musieliby martwić się o koszty. Według ministra testy mógłby finansować Narodowy Fundusz Zdrowia. "Ale za wcześnie jeszcze na decyzję" - podkreśla.

Szumowski apeluje też do turystów, aby sprawdzali kraje, do których planują podróżować. "Ministerstwo Spraw Zagranicznych rekomenduje, aby nie wyjeżdżać do krajów, gdzie jest dużo zakażeń. Chorwacja, Serbia, Czarnogóra, Hiszpania - to są miejsca, gdzie mamy wysoki odsetek chorych" - mówi serwisowi money.pl.

Więcej o: