Na Cypr tylko ze specjalną przepustką. Bez niej zapłacisz karę 300 euro

Od pewnego czasu Cypr wymaga od osób przybywających do tego kraju wypełnienia przed podróżą formularzu Cyprus Flight Pass. To obowiązkowy krok do wykonania. Władze ostrzegają, że jeśli ktoś tego nie zrobi, będzie musiał liczyć się z karą 300 euro.

O tym, że Cypr wymaga od podróżnych posiadania przepustki Cyprus Flight Pass, pisaliśmy już na początku lipca. Jednak, jak podaje "Rzeczpospolita", niedawno organizacja Cyprus Tourism Poland rozesłała zaktualizowane informacje dotyczące formularza. 

Dowiadujemy się z nich, że osoby, które przylecą na Cypr bez przepustki, będą musiały zapłacić karę 300 euro. Podobne zasady obowiązują w przypadku Grecji, która wymaga od podróżnych wypełnienia formularza Passenger Locator Form, na podstawie którego później generowany jest specjalny kod QR. Jak informuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w przypadku jego braku greckie władze mają prawo ukarać taką osobę grzywną w wysokości 500 euro.

Zobacz wideo Czy luzowanie obostrzeń i odmrażanie gospodarki było przedwczesne?

Cyprus Flight Pass - co zawiera?

Przepustka znajduje się na stronie internetowej www.cyprusflightpass.gov.cy. Formularz muszą wypełnić wszyscy, którzy chcą lecieć do Republiki Cypryjskiej. Należy go wypełnić elektronicznie, a jedynie w przypadku usterki technicznej lub zaplanowanych prac konserwacyjnych platformy elektronicznej (ogłoszonych oficjalnie na platformie), pasażerowie będą mogli wypełnić wymagane formularze ręcznie. "Formularze można pobrać ze strony internetowej: https://cyprusflightpass.gov.cy/en/download-forms. W tym wypadku podróżni są zobowiązani posiadać przy sobie wymagane dokumenty w wersji papierowej" - czytamy.

Przepustka zawiera dane osobowe, informację, że na 14 dni przed wylotem na Cypr podróżny nie przebywał (nie podróżował do lub z bądź nie mieszkał) w kraju, który nie jest ujęty na liście państw należących do kategorii A lub B, a także potwierdzenie, że podróżujący nie wykazywał żadnych objawów związanych z COVID-19 w ciągu 72 godzin przed podróżą oraz, że dana osoba nie miała świadomego kontaktu z osobami zakażonymi COVlD-19 w ciągu 14 dni przed podróżą.

Ponadto w formularzu znajdują się też dwa oświadczenia. W pierwszym z nich, wypełniając kwestionariusz, oświadczamy, że podróż odbywamy na własną odpowiedzialność i w razie zakażenia COVID-19 nie będziemy rościć sobie żadnych pretensji do Republiki Cypryjskiej ani do działających na miejscu usługodawców, zaś w drugim, że jeżeli w ciągu 14 dni od powrotu do kraju będziemy wykazywać objawy COVID-19, poinformujemy o tym cypryjskie służby medyczne.

Co istotne, Cyprus Flight Pass należy okazać jeszcze przed wejściem na pokład samolotu. W dokumencie zaznaczono, że linie lotnicze nie pozwolą wejść na pokład pasażerom, którzy nie mają przepustki i podkreślono jednocześnie, że weryfikacja informacji, które są zawarte w przepustce, nie należy do obowiązków przewoźników. W tym samym punkcie pojawia się też zapis o wspomnianej karze grzywny.

Kraje z listy A i B - o co chodzi?

Cypr wprowadził system, który ma zapewnić równe traktowanie krajów o podobnej sytuacji epidemiologicznej. W dokumencie rozesłanym przez Cyprus Tourism Poland czytamy, że "system kategoryzacji jest przejrzysty, niedyskryminujący, dynamiczny i będzie weryfikowany co tydzień tak, aby kraje mogły być dodawane i usuwane z odpowiednich kategorii na podstawie najnowszych dostępnych danych".

Na stronie Cyprus Flight Pass można zobaczyć, które kraje są danej chwili w kategorii A, a które w B. Na ten moment Polska jest na pierwszej ze wspomnianych list. Oznacza to, że nie musimy przy wjeździe na Cypr okazywać negatywnego testu na obecność koronawirusa. Państwa z listy B mają obowiązek przedstawienia przed wejściem na pokład samolotu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa (PCR), wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przez podróżą.

Cypr - testy i kwarantanna

Według obowiązujących zasad pasażerowie po przylocie mogą zostać losowo poddani testom na koronawirusa niezależnie od tego, z którego kraju przylecieli. W takiej sytuacji koszt wykonania testu pokrywa rząd cypryjski.

Jeśli wynik będzie pozytywny, rząd cypryjski przewiezie takie osoby do osobnego obiektu i pokryje koszty zakwaterowania, wyżywienia oraz leczenia. Podróżny będzie musiał jedynie ponieść koszt transferu na lotnisko oraz lotu repatriacyjnego we współpracy z jego biurem podróży i/lub liniami lotniczymi. Dla chorych dostępne są także łóżka w szpitalach, a w przypadku pogorszenia stanu zdrowia - na oddziale intensywnej terapii.

Władze Cypru zobowiązały się, że zaopiekują się wszystkimi osobami, które w czasie pobytu uzyskają pozytywny wynik testu oraz osobami, które pozostają z nimi w bliskim kontakcie.

Cypr - jakie zasady obowiązują?

Podróżując na Cypr, należy spodziewać się szeregu obostrzeń. W ramach nowego reżimu sanitarnego przez cały lot należy mieć zasłonięte usta i nos. Taka sama zasada obowiązuje na cypryjskich lotniskach. Na terenie terminalu podróżnym mierzona jest temperatura.

Ponadto władze wyspy dbają o to, aby można było zachowywać odpowiedni dystans społeczny, zaś tam, gdzie nie jest to możliwe, istnieje obowiązek noszenia maseczek. To na przykład takie miejsca jak: samoloty, lotniska, porty, taksówki, autobusy, wycieczki typu jeep safari czy windy.

Pomieszczenia są regularne wietrzone, w wielu miejscach dostępne są też płyny dezynfekujące, m.in. w toaletach publicznych, w recepcjach, lobby czy przy windach.

Regularnie dezynfekowane są często dotykane powierzchnie, a także samochody przeznaczone na wynajem. Leżaki i parasole również są dezynfekowane po każdym użytku, zachowany został pomiędzy nimi odpowiedni odstęp.

Personel w hotelach ma obowiązek noszenia maseczek. Goście przy meldowaniu się w recepcji muszą zachować odpowiedni dystans. Klucze czy karty wejściowe do pokojów są dezynfekowane po każdym wymeldowaniu. Z kolei w restauracjach hotelowych przy bufetach rozstawione będą bariery ochronne lub będą dostępne maseczki oraz zainstalowane dyspensery z płynem dezynfekującym. Posiłki i napoje mogą być także serwowane bezpośrednio przez obsługę.

Zaostrzony reżim sanitarny obowiązuje też w restauracjach poza hotelem. Pracownicy mają obowiązek noszenia maseczek. Maksymalna grupa, która może zostać przyjęta w restauracji, to 10 osób. Często dotykane powierzchnie są dezynfekowane, dotyczy to też menu, jeśli nie jest jednorazowe (mogą być też umieszczane w ogólnodostępnym miejscu w lokalu lub udostępniane elektronicznie). Personel będzie zachęcał gości, by płacili kartą.

Ze wszystkimi aktualnymi informacjami można zapoznać się na stronie cypryjskiego Ministerstwa Turystyki - tourism.gov.cy.

Więcej o: