Zakaz lotów do Portugalii i Szwecji przedłużony. Rząd podał nową datę

W Dzienniku Ustaw 14 lipca zostało opublikowane nowe rozporządzenie Rady Ministrów, które dotyczy zakazów w ruchu lotniczym. Wynika z niego, że nadal nie można podróżować z Polski do Szwecji i Portugalii. Zakaz został przedłużony do 28 lipca.

Z treści rozporządzenia dowiadujemy się, że możliwe są podróże lotnicze do krajów członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), do Szwajcarii, a także do państw, które są członkami Unii Europejskiej, za wyjątkiem Szwecji i Portugalii. Oznacza to, że rząd przedłużył zakaz lotów do tych dwóch krajów.

Poza tym można latać również do państw spoza UE. Są to: Czarnogóra, Gruzja, Japonia, Kanada, Albania, Korea Południowa i Ukraina.

Rozporządzenie wchodzi w życie 15 lipca 2020, a traci moc 28 lipca 2020. Kolejnych ewentualnych zmian powinniśmy więc spodziewać się za dwa tygodnie.

Zobacz wideo Dlaczego samoloty się spóźniają? Powody są różne

Nowe zasady w samolotach

Choć loty międzynarodowe do wielu krajów zostały wznowione już w połowie czerwca, należy pamiętać, że zarówno na lotniskach, jak i w samolotach obowiązują nowe wytyczne. W obu tych miejscach należy zakrywać usta oraz nos przez cały czas przebywania w nich. Do terminalu mogą wejść tylko pasażerowie - przed wejściem sprawdzane są karty pokładowe lub rezerwacje. Za przekąski i napoje kupione na pokładzie można płacić tylko elektronicznie. Z kieszeni foteli samolotowych zniknęły też broszury z menu.

Niektóre linie lotnicze wprowadzają swoje dodatkowe obostrzenia, przykładowo w Ryanairze z toalety można skorzystać tylko wówczas, gdy poinformuje się o tym załogę. Chodzi o to, aby pasażerowie nie tłoczyli się w kolejce.

Więcej o: