Nie wszystkie kąpieliska otworzą się w sezonie letnim. Powodem epidemia

Tegoroczne wakacje upływają pod znakiem obostrzeń spowodowanych epidemią. Restrykcje mają duży wpływ na turystykę i działalność niektórych miejsc czy obiektów. Wśród nich są kąpieliska, z których kilka nie otworzy się w tym sezonie letnim.

W związku z epidemią koronawirusa w wielu miejscach został wprowadzony nowy reżim sanitarny. Swoją działalność musiały przeorganizować hotele, restauracje, a także kąpieliska. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo klientom, plażowiczom i pracownikom poszczególnych miejsc. Nie oznacza to jednak, że działalność wszędzie została wznowiona. 

Jak informuje "Dziennik Bałtycki", organizatorzy kilku kąpielisk na Pomorzu zdecydowali, że w tym sezonie letnim nie zostaną otwarte. Dziennik cytuje Annę Obuchowską, zastępczynię Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

W tym sezonie letnim, decyzją organizatorów, z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju nie otworzą się następujące kąpieliska: Kąpielisko Morskie Krynica Morska - Port 2, Jezioro Ocypel Wielki przy OW Centrum Animacji Misyjnej, Lubiatowo - pomiędzy wejściem na plażę nr 43 i 44.

Z wymienionych wyżej kąpielisk nie będzie więc można skorzystać podczas tegorocznych wakacji.

Turyści zapominają o epidemii na wakacjach

Choć epidemia wciąż trwa, nadal trzeba zakrywać nos i usta w określonych miejscach oraz zachowywać odpowiedni dystans społeczny. Wiele osób zdaje się o tym nie pamiętać. - Weekend Bożego Ciała pokazał nam, że gdy tylko Polacy przekraczają znak z napisem Krynica Morska, zachowują się tak, jakby epidemia nie istniała, a zakazy nie obowiązywały. Jakby to była strefa wolna od wirusa. Zaczyna się wolna amerykanka - opowiadał nam w czerwcu Jacek Knedler, operator plaży na Mierzei Wiślanej.

Zobacz wideo Dlaczego przekopujemy Mierzeję Wiślaną?

Dodał, że nie ma wpływu na zachowanie turystów, ale zapewnił, że będzie restrykcyjnie przestrzegać zaleceń sanepidu, ponieważ jest odpowiedzialny za zagospodarowanie plaży i za kąpieliska. - Uruchamiamy dodatkowy patrol mobilny, wyposażony w głośnik i mikrofon, żeby informacja o zaleceniach GIS-u dotarła do jak największego grona plażowiczów. Stawiamy również tablice informacyjne przy zejściach na plaże i na kąpieliskach. Spot informacyjny o zachowaniu odstępu dwóch metrów będzie puszczany przez radiowęzeł co godzinę. Urząd Miejski postawi przy każdym wejściu na plażę dozownik z płynem dezynfekcyjnym - wymienia.

Więcej o obowiązującym na plażach reżimie sanitarnym przeczytasz tutaj: 

Jak zatem zachowywać się, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem? Szczegółowe zalecenia w tej kwestii wydal Główny Inspektorat Sanitarny:

Należy zachowywać dystans społeczny i minimalną odległość od osób postronnych zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawa na całym obszarze obiektu, także podczas kąpieli w wodzie, jak również w czasie oczekiwania na wejście na teren kąpieliska/miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli (z wyłączeniem osób wspólnie zamieszkujących).

  • Należy unikać zatłoczonych plaż/miejsc lub zgromadzeń na terenie kąpieliska /miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli.
  • Należy stosować środki ochrony zgodnie z regulacjami obowiązującego prawa.
  • Zaleca się szczególnie staranne zasłanianie ust i nosa (z użyciem chusteczki) podczas kaszlu i kichania.
  • Należy korzystać z własnego sprzętu turystycznego, przyborów toaletowych (koce, pledy, leżaki, maty, ręczniki, sprzęt do nauki lub ułatwienia pływania, sprzęt ochronny).
  • Zaleca się szczególną dbałość o higienę rąk - częste mycia rąk wodą z mydłem oraz/lub ich dezynfekcja, po skorzystaniu z toalety, także po kontakcie z wszelkimi powierzchniami/urządzeniami publicznego użytku.
  • Należy zachowywać czystość w otoczeniu, wyrzucać odpady do właściwych pojemników, zgodnie z zasadami segregacji, o ile to możliwe.
  • Nie należy korzystać z kąpielisk/miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w przypadku złego samopoczucia i podwyższonej ciepłoty ciała, infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
Więcej o: