Cypr znosi obostrzenia dla Polaków. Można polecieć bez testu na koronawirusa

Dobra wiadomość dla Polaków, którzy planują wakacje na Cyprze. Od 6 lipca nie muszą już przedstawiać negatywnego testu na obecność koronawirusa. Polska znalazła się w grupie krajów A, których ten wymóg nie dotyczy. Należy jednak pamiętać o innych formalnościach, które trzeba spełnić.

Do niedawna Polska była na liście B, co oznaczało, że co najmniej 72 godziny przed podróżą Polacy musieli wykonać test na koronawirusa i okazać jego negatywny wynik przy wejściu do samolotu. Jednak zmieniło się to od 6 lipca, kiedy nasz kraj został przeniesiony do grupy A.

Zobacz wideo Wakacje 2020. Gdzie będziemy mogli wyjechać?

Nie oznacza to jednak, że nie obowiązują nas żadne formalności. Każdy, kto wyjeżdża na Cypr, musi nie wcześniej niż 24 godziny przed terminem podróży wypełnić ankietę Cyprus Flight Pass. W formularzu trzeba m.in. podać szczegóły lotu, poinformować o powodzie wyjazdu na Cypr, podać adres, pod którym będzie się przebywać, a także dane kontaktowe. Jest tam m.in. również deklaracja, że na 14 dni przed wylotem pasażer nie przebywał w kraju nieujętym w liście państw należących do kategorii A i B, potwierdzenie, że podróżny nie okazywał żadnych objawów związanych z COVID-19 w ciągu 72 godzin przed podróżą oraz że dana osoba nie miała świadomego kontaktu z osobami chorymi na COVlD-19 w ciągu 14 dni przed podróżą.

Osoba wypełniająca ankietę oświadcza również, że podróżuje na własną odpowiedzialność. Przepustkę Cyprus Flight Pass należy okazać przed wejściem na pokład samolotu. 

Na stronie Ambasady Republiki Cypryjskiej w Warszawie można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące podróży. Wyjeżdżający powinni m.in. pamiętać, że na pokładzie samolotu obowiązuje noszenie maseczek, a na lotnisku pasażerom zostanie zmierzona temperatura

Co istotne, zasady dotyczą wjazdu na terytorium Republiki Cypryjskiej. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przypomina, że "przy wjeździe na terytorium pozostające poza efektywną kontrolą rządu Republiki Cypryjskiej (tzw. Turecka Republika Cypru Północnego) wymagane jest przedstawienie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą oraz poddanie się kolejnemu testowi po wjeździe do tzw. TRCP". Po wykonaniu testu osoby kierowane są na kwarantannę, gdzie oczekują na wynik, co może potrwać do 72 godzin.

Więcej o: