Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce. Chodzi o zwroty pieniędzy za wycieczki

Komisja Europejska poinformowała, że 10 krajów członkowskich Unii Europejskiej, w tym Polska, naruszyło prawo unijne. W przypadku Polski sprawa dotyczy wycieczek odwołanych z powodu pandemii i przepisu tarczy antykryzysowej, według którego biuro podróży na zwrot pieniędzy klientowi ma aż 180 dni.

KE o wszczęciu postępowania poinformowała na swojej stronie. Dotyczy ono 10 krajów: Czech, Cypru, Grecji, Francji, Włoch, Chorwacji, Litwy, Polski, Portugalii i Słowacji. Komisja argumentuje, że przepisy krajowe tych państw naruszają prawo unijne w zakresie praw konsumentów i podróżnych. Chodzi konkretnie o art. 12 ust. 4 dyrektywy (UE) 2015/2302 (dyrektywy w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek).

Zobacz wideo Parlament Europejski, Rada Europejska, Rada Unii Europejskiej. Czym zajmują się instytucje?

Według przepisów dyrektywy organizatorzy imprez turystycznych na zwrot pieniędzy za odwołaną wycieczkę mają 14 dni. Jednak wprowadzona w Polsce tarcza antykryzysowa umożliwiła biurom podróży oferowanie klientom voucherów na wyjazdy zamiast zwrotu pieniędzy (skorzystanie z vouchera jest dobrowolne), zaś ci, którzy chcieliby jednak otrzymać zwrot kosztów, muszą zaczekać nawet 180 dni. Taki zapis ma pomóc firmom turystycznym, które z powodu epidemii znalazły się w trudnej sytuacji finansowej.

Komisja Europejska uważa jednak, że "prawa konsumentów zachowują ważność w obecnym bezprecedensowym kontekście, a krajowe środki wspierające przemysł nie mogą ich ograniczać". Unijny organ przypomina w komunikacie, że w maju wydał zalecenie dotyczące bonów (voucherów) i że zgodnie z prawem UE pasażerowie mogą wybrać między zwrotem pieniędzy a innymi formami zwrotu, np. takimi jak bon (voucher).

Niemniej w tych dziesięciu państwach członkowskich nadal obowiązują szczególne przepisy krajowe, umożliwiające organizatorom imprez turystycznych wystawianie bonów zamiast zwrotu pieniędzy za odwołane wyjazdy lub odraczanie zwrotu pieniędzy znacznie powyżej okresu 14 dni określonego w dyrektywie w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek

- zauważa KE. Dlatego podjęto decyzję o przesłaniu wezwań do usunięcia uchybień. Wymienione kraje mają teraz dwa miesiące, by odpowiedzieć komisji i wyeliminować niedociągnięcia.

Więcej o: