Grecja stawia turystom nowy warunek. Muszą posiadać specjalny kod

Greckie władze poinformowały, że wprowadzają tzw. formularz lokalizacyjny pasażera. Każdy, kto chce przyjechać do tego kraju, musi wypełnić go co najmniej 48 godzin wcześniej. Po wypełnieniu formularza zostanie wygenerowany kod QR, który zostanie sprawdzony na lotnisku.

Informacja o nowym warunku wjazdu do Grecji pojawiła się na stronie rządowej travel.gov.gr. Dowiadujemy się z niej, że wszyscy przyjeżdżający mają obowiązek przynajmniej 48 godzin wcześniej wypełnić formularz (Passenger Locator Form), w którym wskażą m.in. miejsce wylotu, długość pobytu w innych krajach oraz adres, pod którym będą zamieszkiwać w Grecji.

Zobacz wideo Co z wakacjami 2020?

Po wypełnieniu formularza zostanie wygenerowany specjalny kod QR, który należy mieć przy sobie - można zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej np. zapisany na telefonie. Kod będzie sprawdzany przy wjeździe do Grecji.

Na podstawie kodu będzie podejmowana decyzja, czy dana osoba musi przejść test na obecność koronawirusa, czy może wjechać bez badania. Ci, którzy zostaną poddani testowi, muszą pozostać w izolacji (w miejscu, które wpisali w formularzu) do czasu podania jego wyniku.

Od 1 lipca Grecja otwiera wszystkie lotniska. Do tej pory samoloty lądowały tylko w Atenach oraz w Salonikach.

Więcej o: