Dokąd Polacy mogą wyjechać? Które kraje są otwarte, a które otworzą się niedługo? Przygotowaliśmy listę [MAPA]

Zorganizowanie podróży zagranicznej w czasie pandemii nie jest proste. Choć Polska otworzyła granice dla krajów Unii Europejskiej 13 czerwca, nie oznacza to, że wszystkie państwa UE są też otwarte dla nas. W niektórych przypadkach sprawa jest skomplikowana, dlatego przygotowaliśmy listę krajów (także kilku spoza Unii) i mapę z wyjaśnieniem.

Poszczególne kraje europejskie otwierają swoje granice w różnych terminach i z różnymi warunkami. Pogubić się w tym jest bardzo łatwo, szczególnie, że zasady wjazdu są na bieżąco aktualizowane. Dlatego przygotowaliśmy listę krajów z wyjaśnieniem, czy Polacy mogą tam wjeżdżać, czy nie, a także mapę, na której zaznaczyliśmy poszczególne kategorie kolorami.

Zobacz wideo Co z wakacjami 2020?

Kolorem zielonym oznaczone zostały te kraje, które otworzyły dla nas swoje granice bez dodatkowych warunków (czyli np. bez kwarantanny czy posiadania testu). Pomarańczowy kolor został przypisany państwom, które są dla nas otwarte, ale obowiązują różnego rodzaju ograniczenia, np. kwarantanna, czy, jak w przypadku Czech, dodatkowe restrykcje dla mieszkańców województwa śląskiego. Na czerwono zaś oznaczyliśmy państwa, których granice na razie pozostają dla nas zamknięte - są w tym gronie także te, które otworzą się już niedługo, np. Hiszpania czy Malta.

Mapa jest aktualna na dzień 16 czerwca 2020. Przy jej tworzeniu korzystaliśmy ze strony polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz stron rządowych poszczególnych państw. Pamiętajcie, że zasady wjazdu mogą i będą się zmieniać.

embed

Albania

Kraj otworzył swoje granice lądowe od 1 czerwca. Polacy mogą już podróżować do Albanii, także turystycznie. Na miejscu nie trzeba przechodzić kwarantanny.

Austria

Austriacy już wcześniej otworzyli granice dla niektórych krajów. Od 16 czerwca grono tych, którzy mogą wjechać, powiększa się o 31 państw, w tym Polskę. Nie musimy odbywać kwarantanny.

Belgia

Belgijskie władze od 15 czerwca zezwoliły na wjazd na terytorium kraju państwom członkowskim Unii Europejskiej i ze Strefy Schengen, a także Wielkiej Brytanii.

Bułgaria

Polacy mogą już podróżować do Bułgarii. Co ważne, jesteśmy w gronie krajów, których obywatele po przyjeździe nie muszą odbywać kwarantanny.

Chorwacja

Od 28 maja Chorwacja jest otwarta dla Polaków. Nie trzeba dokumentować celu przyjazdu. Przy przekraczaniu granic należy jednak przekazać służbom granicznym swoje dane kontaktowe, które będą mogły być wykorzystane w celach epidemiologicznych.

Czarnogóra

Póki co nadal nie wiadomo, kiedy i na jakich zasadach Polacy będą mogli wjechać do Czarnogóry. Na stronie Instytutu Zdrowia Publicznego Czarnogóry opublikowana została lista krajów, których obywatele mogą podróżować do Czarnogóry - są tam państwa, w których liczba aktywnych przypadków zachorowań na koronawirusa nie przekracza 25 na 100 000 mieszkańców. Aktualizowana jest co tydzień. Na razie nie ma na niej Polski. "Oznacza to, że na razie obywatele RP nie mogą wjeżdżać na terytorium Czarnogóry jakimkolwiek środkiem transportu, indywidualnie czy grupowo" - pisze polskie MSZ.

Czechy

Od 15 czerwca Polacy mogą podróżować w celach turystycznych do Czech. Został także zniesiony obowiązek przedłożenia negatywnego testu na obecność COVID-19 przy wjeździe na terytorium Czech czy poddania się kwarantannie. Nie dotyczy to jednak mieszkańców województwa śląskiego, którzy muszą posiadać aktualny, negatywny test PCR. Mieszkańcy innych województw przy przejeździe do Republiki Czeskiej nie podlegają wymogom przedstawienia testu PCR po udokumentowaniu, że nie mieszkają na terenie Śląska. Osoby z innych województw muszą podróżować przez przejścia niegraniczące z województwem śląskim.

Cypr

W przypadku Cypru wprowadzone zostały dwie fazy - pierwsza od 9 do 19 czerwca, druga od 20 czerwca do odwołania. Kraje zostały podzielone na dwie grupy - A oraz B. Polska znalazła się w grupie B. W pierwszej fazie wszyscy z państw z grup A i B muszą przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa (test przeprowadzony co najmniej 72 godz. wcześniej). W kolejnej fazie z posiadania zaświadczenia zwolnieni będą obywatele krajów z grupy A. Kraje z grupy B, a zatem też Polska, nadal będą musiały okazywać zaświadczenie.

Dania

Duńczycy zamknęli swoje granice aż do 31 sierpnia. Polacy nie mogą tam podróżować w celach turystycznych.

Estonia

Od 1 czerwca obywatele państw UE oraz strefy Schengen, a także Wielkiej Brytanii, mogą wjeżdżać do Estonii, jeśli nie mają objawów COVID-19. Są jednak warunki dotyczące odbycia obowiązkowej izolacji. Wszystko zależy od tego, czy wskaźnik nowych zakażeń w ich kraju jest wyższy czy niższy niż 15 na 100 000 mieszkańców. Jeśli wyższy, taka osoba musi przebyć kwarantannę. Lista krajów znajduje się w tym miejscu i jest aktualizowana w każdy piątek (ostatnia aktualizacja 12 czerwca). Polacy na razie mogą wjeżdżać bez kwarantanny.

Finlandia

Kraj od 15 czerwca częściowo zniósł restrykcje na granicach wewnętrznych (dotyczy to podróżowania pomiędzy Finlandią a Norwegią, Danią, Islandią, Estonią, Łotwą i Litwą), a pozostałe przedłużył do 14 lipca. Oznacza to, że obywatele Polski nie mogą tam wyjechać turystycznie.

Francja

Od 15 czerwca kraj otworzył swoje granice również dla Polski. Nie trzeba odbywać kwarantanny.

Grecja

Polacy mogą podróżować do Grecji turystycznie od 15 czerwca. Jeśli podróżują z lotnisk, które nie są na liście EASA (są tam lotniska z obszarów z wysoką transmisją koronawirusa), będą poddawani testom wybiórczo. W oczekiwaniu na wynik spędzą dobę w hotelu. Jeśli test będzie pozytywny, odbędą kwarantannę. Ci, którzy przylatują z lotnisk z listy EASA (znajduje się na niej m.in. lotnisko w Katowicach), przejdą obowiązkowe testy. Jeśli wynik będzie negatywny, spędzą 7 dni w izolacji, jeśli pozytywny - 14. Od 1 lipca nie będzie już obowiązkowych testów, a jedynie losowe. Ewentualne inne ograniczenia Grecja ogłosi.

Hiszpania

Władze Hiszpanii zapowiedziały otwarcie granic dla krajów UE oraz Schengen od 21 czerwca. Oznacza to, że Polacy też będą mogli tam podróżować. Na razie nie ma takiej możliwości.

Holandia

Turyści z krajów UE oraz Schengen mogą podróżować turystycznie do Holandii.

Irlandia

Osoby przybywające spoza Irlandii muszą izolować się przez 14 dni. Muszą także wypełnić formularz, w którym wskażą, gdzie spędzą izolację.

Islandia

Osoby z państw z obszarów UE/EOG oraz EFTA mogą przylatywać na Islandię. Do tej pory trzeba było przechodzić 14-dniową kwarantannę, ale od 15 czerwca można zamiast tego wybrać test. Wyniki testów z innych krajów nie są akceptowane.

Litwa

Obywatele krajów, w których wskaźnik zachorowań na COVID-19 z ostatnich 14 dni nie jest wyższy niż 15 na 100 000 mieszkańców, mogą wjechać bez odbywania kwarantanny. Polska póki co jest w tym gronie (według danych z 12 czerwca wskaźnik u nas wynosi 14,2). Lista znajduje się tutaj.

Łotwa

Podobne zasady obowiązują na Łotwie. Polacy więc na razie mogą wjeżdżać bez obowiązku kwarantanny (dane za 12 czerwca). Aktualizowana lista krajów znajduje się tutaj.

Malta

Polacy będą mogli podróżować na Maltę od 1 lipca. Według serwisu Visit Malta nie dotyczy to jednak podróży z Katowic.

Macedonia Północna

Dozwolony jest tylko tranzyt określonymi przejściami granicznymi. W innych przypadkach granice nadal pozostają zamknięte.

Mołdawia

Podróże w celach turystycznych zawieszone są do 30 czerwca.

Niemcy

Znoszą kontrole graniczne dla osób z krajów UE.

Norwegia

Kraj wciąż pozostaje zamknięty dla Polaków. Co do zasady przekroczenie granicy i wjazd do Norwegii skutkuje obowiązkową 10-dniową kwarantanną. Kolejne decyzje mają być podjęte do 20 lipca.

Portugalia

Od 15 czerwca granice Portugalii są otwarte dla turystów ze strefy Schengen. Zamknięta do 1 lipca pozostaje granica lądowa między Portugalią a Hiszpanią. Po przyjeździe do Portugalii nie trzeba odbywać kwarantanny. Po przylocie na Maderę oraz Azory należy pokazać negatywny wynik testu lub zgodzić się na zrobienie go na lotnisku.

Rosja 

Pozostaje zamknięta dla turystów.

Rumunia

Kraj jest otwarty dla obywateli państw UE, a także Szwajcarii, Liechtensteinu, Islandii i Norwegii. Część krajów musi jednak przechodzić kwarantannę, w tym póki co także Polska. Na razie z tego obowiązku zostały zwolnione: Austria, Bułgaria, Republika Czeska, Cypr, Chorwacja, Konfederacja Szwajcarska, Niemcy, Grecja, Islandia, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Malta, Norwegia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Lista państw ma być aktualizowana co tydzień.

Serbia

Obcokrajowcy mogą już wjeżdżać do Serbii. Nie muszą się izolować ani przechodzić testu. Podczas kontroli paszportowej otrzymają jedynie pisemne ostrzeżenie o środkach, które należy stosować, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Słowacja

Dla obywateli Polski granice wciąż pozostają zamknięte. "Zgodnie z aktualnie obowiązującymi na Słowacji zasadami obywatele polscy nie mają możliwości swobodnego przemieszczania się przez terytorium Słowacji. Polska nie znalazła się na liście państw, które zostały uznane za bezpieczne pod względem zagrożenia epidemicznego koronawirusem" - pisze polskie MSZ. Lista bezpiecznych krajów znajduje się na stronie słowackiego MSZ.

Słowenia

Polska aktualnie nie znajduje się na liście krajów bezpiecznych (na razie jest ich 17). Oznacza to, że jeśli chcemy pozostać na terytorium Słowenii dłużej niż 24 godziny, musimy odbyć kwarantannę.

Szwajcaria

Szwajcaria zniosła restrykcje dla krajów ze strefy Schengen od 15 czerwca.

Szwecja

Kraj otworzył się dla obywateli państw Unii Europejskiej. Nie trzeba odbywać kwarantanny.

Węgry

Granica Węgier dla Polaków jest obecnie zamknięta do odwołania.

Wielka Brytania

Można podróżować do Wielkiej Brytanii, ale od 8 czerwca wprowadzony został obowiązek przechodzenia 14-dniowej kwarantanny.

Włochy

Od 3 czerwca obywatele krajów UE mogą wjeżdżać do Włoch. Nie ma również obowiązku kwarantanny, pod warunkiem, że podróżny nie przebywał w ciągu ostatnich 14 dni poza obszarem Unii, Schengen lub Wielkiej Brytanii.

Więcej o: