Poszczególne kraje europejskie otwierają swoje granice w różnych terminach i z różnymi warunkami. Pogubić się w tym jest bardzo łatwo, szczególnie, że zasady wjazdu są na bieżąco aktualizowane. Dlatego przygotowaliśmy listę krajów z wyjaśnieniem, czy Polacy mogą tam wjeżdżać, czy nie, a także mapę, na której zaznaczyliśmy poszczególne kategorie kolorami.
Kolorem zielonym oznaczone zostały te kraje, które otworzyły dla nas swoje granice bez dodatkowych warunków (czyli np. bez kwarantanny czy posiadania testu). Pomarańczowy kolor został przypisany państwom, które są dla nas otwarte, ale obowiązują różnego rodzaju ograniczenia, np. kwarantanna, czy, jak w przypadku Czech, dodatkowe restrykcje dla mieszkańców województwa śląskiego. Na czerwono zaś oznaczyliśmy państwa, których granice na razie pozostają dla nas zamknięte - są w tym gronie także te, które otworzą się już niedługo, np. Hiszpania czy Malta.
Mapa jest aktualna na dzień 16 czerwca 2020. Przy jej tworzeniu korzystaliśmy ze strony polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz stron rządowych poszczególnych państw. Pamiętajcie, że zasady wjazdu mogą i będą się zmieniać.
Kraj otworzył swoje granice lądowe od 1 czerwca. Polacy mogą już podróżować do Albanii, także turystycznie. Na miejscu nie trzeba przechodzić kwarantanny.
Austriacy już wcześniej otworzyli granice dla niektórych krajów. Od 16 czerwca grono tych, którzy mogą wjechać, powiększa się o 31 państw, w tym Polskę. Nie musimy odbywać kwarantanny.
Belgijskie władze od 15 czerwca zezwoliły na wjazd na terytorium kraju państwom członkowskim Unii Europejskiej i ze Strefy Schengen, a także Wielkiej Brytanii.
Polacy mogą już podróżować do Bułgarii. Co ważne, jesteśmy w gronie krajów, których obywatele po przyjeździe nie muszą odbywać kwarantanny.
Od 28 maja Chorwacja jest otwarta dla Polaków. Nie trzeba dokumentować celu przyjazdu. Przy przekraczaniu granic należy jednak przekazać służbom granicznym swoje dane kontaktowe, które będą mogły być wykorzystane w celach epidemiologicznych.
Póki co nadal nie wiadomo, kiedy i na jakich zasadach Polacy będą mogli wjechać do Czarnogóry. Na stronie Instytutu Zdrowia Publicznego Czarnogóry opublikowana została lista krajów, których obywatele mogą podróżować do Czarnogóry - są tam państwa, w których liczba aktywnych przypadków zachorowań na koronawirusa nie przekracza 25 na 100 000 mieszkańców. Aktualizowana jest co tydzień. Na razie nie ma na niej Polski. "Oznacza to, że na razie obywatele RP nie mogą wjeżdżać na terytorium Czarnogóry jakimkolwiek środkiem transportu, indywidualnie czy grupowo" - pisze polskie MSZ.
Od 15 czerwca Polacy mogą podróżować w celach turystycznych do Czech. Został także zniesiony obowiązek przedłożenia negatywnego testu na obecność COVID-19 przy wjeździe na terytorium Czech czy poddania się kwarantannie. Nie dotyczy to jednak mieszkańców województwa śląskiego, którzy muszą posiadać aktualny, negatywny test PCR. Mieszkańcy innych województw przy przejeździe do Republiki Czeskiej nie podlegają wymogom przedstawienia testu PCR po udokumentowaniu, że nie mieszkają na terenie Śląska. Osoby z innych województw muszą podróżować przez przejścia niegraniczące z województwem śląskim.
W przypadku Cypru wprowadzone zostały dwie fazy - pierwsza od 9 do 19 czerwca, druga od 20 czerwca do odwołania. Kraje zostały podzielone na dwie grupy - A oraz B. Polska znalazła się w grupie B. W pierwszej fazie wszyscy z państw z grup A i B muszą przedstawić zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa (test przeprowadzony co najmniej 72 godz. wcześniej). W kolejnej fazie z posiadania zaświadczenia zwolnieni będą obywatele krajów z grupy A. Kraje z grupy B, a zatem też Polska, nadal będą musiały okazywać zaświadczenie.
Duńczycy zamknęli swoje granice aż do 31 sierpnia. Polacy nie mogą tam podróżować w celach turystycznych.
Od 1 czerwca obywatele państw UE oraz strefy Schengen, a także Wielkiej Brytanii, mogą wjeżdżać do Estonii, jeśli nie mają objawów COVID-19. Są jednak warunki dotyczące odbycia obowiązkowej izolacji. Wszystko zależy od tego, czy wskaźnik nowych zakażeń w ich kraju jest wyższy czy niższy niż 15 na 100 000 mieszkańców. Jeśli wyższy, taka osoba musi przebyć kwarantannę. Lista krajów znajduje się w tym miejscu i jest aktualizowana w każdy piątek (ostatnia aktualizacja 12 czerwca). Polacy na razie mogą wjeżdżać bez kwarantanny.
Kraj od 15 czerwca częściowo zniósł restrykcje na granicach wewnętrznych (dotyczy to podróżowania pomiędzy Finlandią a Norwegią, Danią, Islandią, Estonią, Łotwą i Litwą), a pozostałe przedłużył do 14 lipca. Oznacza to, że obywatele Polski nie mogą tam wyjechać turystycznie.
Od 15 czerwca kraj otworzył swoje granice również dla Polski. Nie trzeba odbywać kwarantanny.
Polacy mogą podróżować do Grecji turystycznie od 15 czerwca. Jeśli podróżują z lotnisk, które nie są na liście EASA (są tam lotniska z obszarów z wysoką transmisją koronawirusa), będą poddawani testom wybiórczo. W oczekiwaniu na wynik spędzą dobę w hotelu. Jeśli test będzie pozytywny, odbędą kwarantannę. Ci, którzy przylatują z lotnisk z listy EASA (znajduje się na niej m.in. lotnisko w Katowicach), przejdą obowiązkowe testy. Jeśli wynik będzie negatywny, spędzą 7 dni w izolacji, jeśli pozytywny - 14. Od 1 lipca nie będzie już obowiązkowych testów, a jedynie losowe. Ewentualne inne ograniczenia Grecja ogłosi.
Władze Hiszpanii zapowiedziały otwarcie granic dla krajów UE oraz Schengen od 21 czerwca. Oznacza to, że Polacy też będą mogli tam podróżować. Na razie nie ma takiej możliwości.
Turyści z krajów UE oraz Schengen mogą podróżować turystycznie do Holandii.
Osoby przybywające spoza Irlandii muszą izolować się przez 14 dni. Muszą także wypełnić formularz, w którym wskażą, gdzie spędzą izolację.
Osoby z państw z obszarów UE/EOG oraz EFTA mogą przylatywać na Islandię. Do tej pory trzeba było przechodzić 14-dniową kwarantannę, ale od 15 czerwca można zamiast tego wybrać test. Wyniki testów z innych krajów nie są akceptowane.
Obywatele krajów, w których wskaźnik zachorowań na COVID-19 z ostatnich 14 dni nie jest wyższy niż 15 na 100 000 mieszkańców, mogą wjechać bez odbywania kwarantanny. Polska póki co jest w tym gronie (według danych z 12 czerwca wskaźnik u nas wynosi 14,2). Lista znajduje się tutaj.
Podobne zasady obowiązują na Łotwie. Polacy więc na razie mogą wjeżdżać bez obowiązku kwarantanny (dane za 12 czerwca). Aktualizowana lista krajów znajduje się tutaj.
Polacy będą mogli podróżować na Maltę od 1 lipca. Według serwisu Visit Malta nie dotyczy to jednak podróży z Katowic.
Dozwolony jest tylko tranzyt określonymi przejściami granicznymi. W innych przypadkach granice nadal pozostają zamknięte.
Podróże w celach turystycznych zawieszone są do 30 czerwca.
Znoszą kontrole graniczne dla osób z krajów UE.
Kraj wciąż pozostaje zamknięty dla Polaków. Co do zasady przekroczenie granicy i wjazd do Norwegii skutkuje obowiązkową 10-dniową kwarantanną. Kolejne decyzje mają być podjęte do 20 lipca.
Od 15 czerwca granice Portugalii są otwarte dla turystów ze strefy Schengen. Zamknięta do 1 lipca pozostaje granica lądowa między Portugalią a Hiszpanią. Po przyjeździe do Portugalii nie trzeba odbywać kwarantanny. Po przylocie na Maderę oraz Azory należy pokazać negatywny wynik testu lub zgodzić się na zrobienie go na lotnisku.
Pozostaje zamknięta dla turystów.
Kraj jest otwarty dla obywateli państw UE, a także Szwajcarii, Liechtensteinu, Islandii i Norwegii. Część krajów musi jednak przechodzić kwarantannę, w tym póki co także Polska. Na razie z tego obowiązku zostały zwolnione: Austria, Bułgaria, Republika Czeska, Cypr, Chorwacja, Konfederacja Szwajcarska, Niemcy, Grecja, Islandia, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Malta, Norwegia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Lista państw ma być aktualizowana co tydzień.
Obcokrajowcy mogą już wjeżdżać do Serbii. Nie muszą się izolować ani przechodzić testu. Podczas kontroli paszportowej otrzymają jedynie pisemne ostrzeżenie o środkach, które należy stosować, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Dla obywateli Polski granice wciąż pozostają zamknięte. "Zgodnie z aktualnie obowiązującymi na Słowacji zasadami obywatele polscy nie mają możliwości swobodnego przemieszczania się przez terytorium Słowacji. Polska nie znalazła się na liście państw, które zostały uznane za bezpieczne pod względem zagrożenia epidemicznego koronawirusem" - pisze polskie MSZ. Lista bezpiecznych krajów znajduje się na stronie słowackiego MSZ.
Polska aktualnie nie znajduje się na liście krajów bezpiecznych (na razie jest ich 17). Oznacza to, że jeśli chcemy pozostać na terytorium Słowenii dłużej niż 24 godziny, musimy odbyć kwarantannę.
Szwajcaria zniosła restrykcje dla krajów ze strefy Schengen od 15 czerwca.
Kraj otworzył się dla obywateli państw Unii Europejskiej. Nie trzeba odbywać kwarantanny.
Granica Węgier dla Polaków jest obecnie zamknięta do odwołania.
Można podróżować do Wielkiej Brytanii, ale od 8 czerwca wprowadzony został obowiązek przechodzenia 14-dniowej kwarantanny.
Od 3 czerwca obywatele krajów UE mogą wjeżdżać do Włoch. Nie ma również obowiązku kwarantanny, pod warunkiem, że podróżny nie przebywał w ciągu ostatnich 14 dni poza obszarem Unii, Schengen lub Wielkiej Brytanii.