Wciąż nie wiadomo, kiedy i na jakich zasadach Polacy będą mogli wjechać do Czarnogóry. MSZ: Trwają negocjacje

Na początku czerwca Czarnogóra poinformowała, że otwiera swoje granice dla około 130 państw. Choć początkowo była w tym gronie Polska, informacja została szybko zweryfikowana i okazało się, że polscy turyści do Czarnogóry jeszcze nie będą mogli wjechać. Później zmieniło się to 8 czerwca. Granice miały być otwarte dla Polaków, którzy przyjadą autobusem z biurem podróży. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zmieniło jednak komunikat, informując, że zapis był niejednoznaczny i musi zwrócić się o wiążącą interpretację.

Pierwsza wersja artykułu została opublikowana 9 czerwca 2020. Tekst został zaktualizowany 15 czerwca 2020.

Od 1 czerwca do Czarnogóry mogą wjeżdżać obywatele krajów, w których liczba aktywnych zachorowań na koronawirusa jest mniejsza niż 25 na 100 000 mieszkańców. Początkowo na liście państw, która znajduje się na stronie Instytutu Zdrowia Publicznego Czarnogóry, była też Polska. Ambasada Czarnogóry w Warszawie poinformowała jednak, że Polska jeszcze nie spełniła kryterium i została usunięta z listy.

Zobacz wideo Wakacje 2020. Dokąd będziemy mogli wyjechać?

Jednocześnie władze Czarnogóry poinformowały, że lista będzie aktualizowana co tydzień i przy jej ustalaniu będzie brana pod uwagę sytuacja epidemiologiczna w poszczególnych krajach. W środę 9 czerwca dowiedzieliśmy się z Ministerstwa Spraw Zagranicznych, że od 8 czerwca poczyniono już pewne zmiany.

Czarnogóra, która wprowadziła z dniem 1 czerwca br. ograniczenia, które oznaczały brak możliwości wjazdu na teren tego państwa dla obywateli Polski, wprowadziła ich kolejną modyfikację, zgodnie z którą od 8 czerwca obywatele państw, w których wskaźnik aktywnych przypadków koronawirusa wynosi powyżej 25 przypadków na 100 000 mieszkańców, w tym Polski, będą mogli jednak wjeżdżać na terytorium Czarnogóry, pod warunkiem, że będą to zorganizowane grupy wysyłane przez biura podróży

- czytamy w przesłanym do nas 9 czerwca mailu z Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Taka informacja znajdowała się wówczas także na rządowej stronie. Komunikat brzmiał:

"Rząd Czarnogóry podjął 5 czerwca decyzję o otwarciu granic dla autobusowych przewozów turystycznych, m.in. z Polski. Oznacza to, że Polacy będą mogli wjeżdżać do Czarnogóry w grupach zorganizowanych, czyli autobusami biur podróży. Wciąż obowiązuje zakaz wjazdów samochodami prywatnymi". Nadal nie było wiadomo, co z przylotami, a polskie MSZ poinformowało wówczas, że czeka na doprecyzowanie tej kwestii.

Już po publikacji naszego artykułu komunikat na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych został zaktualizowany. Obecnie brzmi tak:

"Aktualnie liczba aktywnych zachorowań na koronawirusa w Polsce jest większa niż 25 na 100 000, jednak rząd Czarnogóry opracowuje działania wychodzące naprzeciw oczekiwaniom polskich turystów. Obecnie trwają negocjacje w tej sprawie.

Rząd Czarnogóry decyzją z 5 czerwca dopuścił możliwość wykonywania przewozów autobusowych, m.in. z Polski: http://www.gov.me/en/News/226084/National-Coordination-Body-Obligation-to-wear-protective-masks-ceases.html. Ze względu na niejednoznaczność zapisu w tej sprawie nasza Ambasada zwróci się do władz kraju urzędowania o wiążącą interpretację. O rozwoju sytuacji będziemy informować w kolejnych komunikatach.

Jednocześnie informujemy, że całkowicie zniesiono ograniczenia dotyczące przejazdów tranzytowych przez Czarnogórę. Polecamy śledzić na bieżąco komunikaty rządu Czarnogóry: http://www.gov.me/en/homepage?alphabet=lat.

Ponadto prosimy o zapoznanie się z treścią apelu MSZ: https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-podrozujacych".

Więcej o: