Bon turystyczny 500+. Prezydent wyjaśnił, kto go dostanie i jak będzie działał

Bon turystyczny 500+ to nowa wersja zapowiadanego wcześniej bonu 1000+ na wakacje. W poniedziałek 8 czerwca prezydent Andrzej Duda opowiedział o jego szczegółach podczas wizyty w Ustce. Ma nadzieję, że ustawa dotycząca świadczenia zostanie uchwalona jeszcze przed wakacjami.

Zapowiadany bon turystyczny, który początkowo miał wynosić 1000 zł i być przyznawany osobom zatrudnionym na umowie o pracę, które zarabiają nie więcej niż 5200 zł brutto, ewoluował. Ze strony prezydenta dowiadujemy się, że będzie to 500 zł na każde dziecko. Ma być przyznawany niezależnie od poziomu dochodów w rodzinie.

Bon będzie miał formę elektroniczną. Ci, którzy go otrzymają, będą mogli skorzystać z niego aż do końca 2021 roku. Aby otrzymać bon, trzeba będzie zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS

Jak działa bon turystyczny 500+?Jak działa bon turystyczny 500+? Fot. prezydent.pl

Podczas wystąpienia prezydent powiedział, że ma nadzieję, że Sejm będzie rozpatrywał ustawę już na najbliższym posiedzeniu. Zaapelował też do Senatu, by nie zwlekał z podjęciem prac nad nowymi przepisami.

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała w poniedziałek, że władza chce zrealizować pierwsze płatności z bonu w ostatnim tygodniu lipca.

Bon turystyczny 500+. Dla kogo, jak działa?

Na bon turystyczny 500+ przeznaczonych zostanie 3,2 mld zł z Ministerstwa Rozwoju z tzw. Funduszu COVID -19. Dopłata trafi do blisko 2,4 mln rodzin. Zdecydowana większość rodzin, bo aż 80 proc. (1,9 mln), posiada dwoje lub więcej dzieci, otrzyma więc wyższe świadczenie - 1000 zł i więcej (500 zł przysługuje na każde dziecko).

Bon na wakacje ma mieć formę elektroniczną. Będzie można nim zapłacić za pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także za obóz sportowy czy rekreacyjny.

Zostanie przygotowany Katalog Bazy Turystycznej, w którym znajdą się podmioty, których usługi będzie można opłacić za pomocą bonu.

Bon turystyczny 500+ na każde dzieckoBon turystyczny 500+ na każde dziecko Fot. prezydent.pl

Bon turystyczny 500+. Jak otrzymać?

Osoby, które spełniają kryteria, powinny zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Aby móc skorzystać z bonu, trzeba będzie go okazać przy rezerwacji pobytu lub przy zakwaterowaniu.

Ma zostać stworzona infolinia, która wesprze zarówno turystów, jak i podmioty świadczące usługi turystyczne.

Więcej o: