Polska uznana przez Czechy za bezpieczny kraj. "Kolejny krok, aby pozwolić na przyjazd turystów"

Władze Czech ogłosiły listę państw, do których obywatele tego kraju będą mogli podróżować bez ograniczeń. Wśród miejsc, które otrzymały zielone światło, czyli zostały uznane za bezpieczne, znalazła się również Polska.

Czeski rząd podzielił poszczególne kraje na trzy kategorie: o niskim, średnim i wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem. Każdej kategorii przypisany został kolor, odpowiednio jest to: zielony, żółty oraz czerwony.

Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę?

Polska została uznana za państwo bezpieczne pod względem epidemiologicznym. Razem z nami na "zielonej liście" znalazły się: Bułgaria, Estonia, Finlandia, Chorwacja, Islandia, Cypr, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Węgry, Niemcy, Norwegia, Austria, Rumunia, Grecja, Słowacja, Słowenia oraz Szwajcaria.

Według Czechów kraje o najwyższym ryzyku to Wielka Brytania oraz Szwecja. W środkowej kategorii umieszczono z kolei m.in. Włochy, Hiszpanię i Francję. "Włochy nie są już krajem wysokiego ryzyka" - stwierdził Minister Zdrowia Adam Vojtech.

Od 15 czerwca Czesi będą mogli podróżować bez ograniczeń do krajów z pierwszych dwóch kategorii, po powrocie nie będą musieli przechodzić testu. Osoby przyjeżdżające z państw uznanych za bezpieczne i oznaczonych na zielono nie będą musiały przedstawiać wyniku testu przy wjeździe.

Z kolei obywatele krajów z "żółtej listy" przy przekraczaniu granicy Czech będą musieli okazać negatywny wynik testu. Najbardziej restrykcyjne postępowanie wprowadzono w przypadku państw oznaczonych kolorem czerwonym. Zarówno Czesi, jak i inni przyjeżdżający stamtąd podróżni, będą musieli przedstawić negatywny wynik lub przejść kwarantannę.

"Wierzę, że to kolejny krok, aby w pełni otworzyć granicę z wybranymi krajami i pozwolić zagranicznym turystom zwiedzać niektóre regiony naszego państwa" - powiedział Minister Spraw Zagranicznych Czech Tomas Petricek.

Czeski rząd zastrzega, że system ma być elastyczny i będzie aktualizowany w zależności od sytuacji epidemiologicznej na świecie.

Więcej o: