Znamy coraz więcej szczegółów o turystyce w Grecji. Nowe zasady dotyczące lotów

Greckie władze opublikowały nowe wytyczne dla podróży samolotami. Obejmują szereg ograniczeń, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Maseczki na twarzy i trzymanie dystansu to tylko początek zaleceń.

Greckie media informują, że tamtejsze Ministerstwo Transportu opublikowało wytyczne dotyczące podróży lotniczych, które mają zapewnić zarówno pasażerom, jak i załodze bezpieczeństwo w związku z pandemią COVID-19. Zalecenia mają na razie obowiązywać od 18 do 31 maja. W zależności do aktualnej sytuacji epidemicznej przepisy będą modyfikowane.

Zobacz wideo Czy zagraniczne wakacje będą w tym roku możliwe?

Wśród nowych zasad, które mają obowiązywać w samolotach oraz na lotniskach, znalazł się oczywiście zapis o obowiązkowym zakrywaniu ust i nosa maseczkami. Dotyczy to zarówno załóg, jak i pasażerów. Poza tym pasażerowie muszą zachowywać między sobą dystans od jednego do półtora metra - zarówno w strefach oczekiwania, jak i przy bramkach oraz podczas wchodzenia na pokład.

Władze zalecają, aby w tych przypadkach, w których jest to możliwe, czyli np. rezerwacji biletów lub odprawy, korzystać z aplikacji mobilnych. 

W opublikowanych przez Ministerstwo Transportu Grecji zasadach wyszczególniono także te dotyczące wchodzenia na pokład samolotu:

  • tam, gdzie korzysta się z rękawów lotniczych, wejście na pokład możliwe jest tylko przednimi drzwiami,
  • tam, gdzie jest to możliwe, pasażerowie powinni z bramki do samolotu przemieszczać się pieszo,
  • w przypadku, gdy pasażerów do samolotu zawozi autobus, można wykorzystać tylko 50 procent jego pojemności.

Nie zabrakło też szczegółowy wytycznych dotyczących kwestii czystości. Przy bramkach wejściowych lub przy wejściu do samolotu mają znajdować się środki do dezynfekcji dla każdego pasażera. Ponadto personel pokładowy zobligowany jest do natychmiastowego zdezynfekowania kabiny samolotu po przylocie na lotnisko. 

Po stronie usługodawców leży z kolei obowiązek poinformowania pasażerów o wprowadzonych zasadach higieny oraz zapewnienie pracownikom środków ochrony osobistej (np. maseczek, rękawiczek). 

Grecja otwiera hotele. Turyści od lipca

Grecja jest jednym z krajów, dobrze poradził sobie z pandemią COVID-19. W kraju odnotowano zaledwie 2834 przypadki, zmarły 163 osoby (dane aktualne na 18 maja na godz. 13). Z tego względu Grecy już od jakiegoś czasu przygotowują się do sezonu wakacyjnego. Władze zapowiadają, że hotele zostaną otwarte 1 czerwca, z kolei pierwsi turyści zagraniczni mogliby zacząć przyjeżdżać od 1 lipca. 

Greckie Ministerstwo Turystyki przygotowało więc protokół z wytycznymi dla hoteli, który opiera się na zaleceniach Greckiej Narodowej Organizacji Zdrowia. Nowe zasady dotyczą m.in. działalności recepcji, basenów hotelowych, restauracji, a także procedur związanych ze sprzątaniem pokoi.

Więcej o: