Od 18 maja znów otwarte restauracje. Wiadomo też, co z tymi w hotelach

Rozpoczął się trzeci etap znoszenia ograniczeń. Od 18 maja znów mogą działać lokale gastronomiczne, a także salony fryzjerskie czy kosmetyczne. Początkowo nie było jasne, czy łagodzenie restrykcji będzie dotyczyło także hoteli. Treść rozporządzenia nie pozostawia jednak wątpliwości.

Do tej pory lokale gastronomiczne pozostawały zamknięte dla klientów. Niektóre nie działały w ogóle, inne przestawiły się na wydawanie posiłków jedynie na wynos. W środę 13 maja rząd ogłosił łagodzenie ograniczeń dotyczących gastronomii.

Restauracje, bary i kawiarnie, także w wydzielonych strefach gastronomicznych w centrach handlowych, od 18 maja znów są otwarte. Wprowadzono jednak szereg nowych zasad, do których muszą się zastosować:

  • limit osób w lokalu (na jedną osobę muszą przypadać co najmniej 4 m2);
  • dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
  • zachowanie dwa metry odległości między stolikami. Blaty mogą być odsunięte od siebie o jeden metr pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum jeden metr ponad blat stolika;
  • zachowanie dystansu półtora metra od gości siedzących przy osobnych stolikach;
  • noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Ponadto przy wejściu do lokalu powinna znajdować się informacja o maksymalnej liczbie gości. Restauracje powinny też wyznaczyć bezpieczne strefy na zewnątrz dla gości oczekujących na wejście. Co istotne, z użycia powinny zostać wyłączone przestrzenie samoobsługowe, w tym bary sałatkowe, bufety oraz dozowniki do samodzielnego nalewania napojów. Wszystkie wytyczne zebrane zostały na stronie gov.pl/koronawirus.

Zobacz wideo Bon turystyczny 1000+. Za co będziemy mogli nim zapłacić?

Restauracje znów otwarte. Wiadomo, co z hotelowymi

Początkowo nie było jasne, czy złagodzenie obostrzeń gastronomicznych będzie dotyczyło także hoteli. W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej zostało już jednak opublikowane stosowne rozporządzenie. Z jego treści wynika, że od 18 maja według nowych zasad będą działać także restauracje i bary w hotelach.

"Do dnia 17 maja 2020 r. ustanawia się czasowe ograniczenie polegające na zaprzestaniu prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności:

1) polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 56.10.A), z wyłączeniem realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu oraz działalności restauracyjnej lub barowej prowadzonej w środkach transportu, wykonywanej przez oddzielne jednostki;

2) związanej z konsumpcją i podawaniem napojów (...)" - czytamy w rozdziale 4, ustępie 2 dokumentu. Oznacza to, że od 18 maja 2020 ograniczenie zostaje zniesione. Dalej zapisano, że dotyczy to także usług hotelarskich: 

"Prowadzenie usług hotelarskich w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 238 oraz z 2020 r. poz. 374 i 568) jest dopuszczalne, z wyłączeniem działalności, o której mowa w:

1) ust. 1 pkt 1,
2) ust. 2 - do dnia 17 maja 2020 r.

- wykonywanej na terenie prowadzenia usług hotelarskich (...)".

Wciąż w hotelach nie można zatem korzystać m.in. z basenów, spa, klubów fitness czy sal zabaw. Ich otwarcie zaplanowano dopiero w kolejnym etapie, którego termin na razie nie jest znany.

Więcej o: