Jakie wakacje w Grecji? Będą limity wejść na baseny hotelowe

Grecy, którzy przygotowują się do otwarcia hoteli, poznali już wytyczne, według których obiekty noclegowe będą musiały działać po otwarciu. Protokół z zaleceniami dotyczącymi higieny i bezpieczeństwa przygotowało greckie Ministerstwo Turystyki. Wymienione zostały tam zasady, do których stosować trzeba się m.in. w recepcji czy na basenie.

Grecja planuje otworzyć hotele 1 czerwca, z kolei turyści zagraniczni mogliby zacząć przyjeżdżać od 1 lipca. Greckie Ministerstwo Turystyki przygotowało więc protokół z wytycznymi dla hoteli, który opiera się na zaleceniach Greckiej Narodowej Organizacji Zdrowia. Nowe zasady dotyczą m.in. działalności recepcji, basenów hotelowych, restauracji, a także procedur związanych ze sprzątaniem pokoi.

Zobacz wideo Czy zagraniczne wakacje będą w tym roku możliwe?

Grecja: Jak będą działać recepcje?

Zaleca się, aby w recepcjach hoteli, które mają 60 łóżek i więcej, instalować osłony z pleksi. Na podłodze powinny znaleźć się oznakowania umieszczone w odległości dwóch metrów tak, aby klienci wiedzieli, gdzie mają stanąć.

W wytycznych znalazł się też zapis o zameldowaniu. Obsługa powinna używać do tego przenośnych urządzeń, które są łatwiejsze do zdezynfekowania po każdorazowym użyciu. Jak podaje serwis Keep Talking Greece, rozważane jest przeprowadzanie procedur związanych z zameldowaniem na świeżym powietrzu.

Osoby, które nie są gośćmi hotelowymi, nie mogą w ogóle przebywać w obiekcie.

Nowe zasady w restauracjach

Personel restauracji powinien dbać o to, aby obrusy, ręczniki oraz sztućce były dokładnie myte. Tam, gdzie jest to możliwe, zaleca się korzystanie z jednorazowych obrusów oraz paczkowanych zestawów sztućców.

Stoły i krzesła powinny być ustawione w odległości co najmniej półtora metra od siebie. Taki sam powinien być dystans pomiędzy osobami, które siedzą naprzeciwko siebie.

Wśród zaleceń pojawiły się także te dotyczące wydłużenia pracy restauracji oraz wprowadzenia rotacyjnej obsługi gości. Dzięki temu łatwiej będzie uniknąć zatłoczenia lokalu. Hotele powinny zrezygnować z bufetów, a także nie pobierać dodatkowych opłat za zamówienie room service. Przekąski w barach powinny być podawane w oddzielnych opakowaniach.

Jak będzie można skorzystać z basenu?

Leżaki i krzesła powinny znajdować się w odległości co najmniej dwóch metrów. Znaczenie ma także to, czy goście mieszkają w jednym pokoju. Obsługa powinna dezynfekować leżaki po każdym użyciu, ponadto leżaki muszą być przykryte jednorazową tkaniną, na którą należy położyć ręcznik tak, aby zakrył całą powierzchnię leżaka.

Ustalony został także limit osób, które mogą przebywać w basenie. Na 2,5 metra sześciennego może przypadać jedna osoba. Z kolei w basenach wewnętrznych są to dwie osoby na 20 metrów kwadratowych.

Zaleca się zamknięcie placów zabaw dla dzieci. W przypadkach, w których jednak takie miejsca będą działać, powinna zostać ograniczona liczba dzieci, które mogą w jednym czasie przebywać na placu.

Ponadto władze Grecji 14 maja ogłosiły, że od soboty otworzą 515 plaż. Nadal trzeba będzie stosować się do zasad dystansu społecznego. Na 1000 m kw. plaży będzie mogło przebywać jedynie 40 osób. Parasole powinny być ustawione w odległości 4 metrów. Leżaki mają być spryskiwane środkiem dezynfekującym.

Pokoje będą sprzątane inaczej

W protokole pojawił się zapis, aby unikać częstego sprzątania, które mogłoby doprowadzić do kontaktu personelu sprzątającego z osobą potencjalnie zakażoną koronawirusem. Zaleca się także rezygnację z codziennej zmiany ręczników i pościeli. 

Z pokoi powinny zostać usunięte wszystkie elementy dekoracyjne (np. poduszki), a także takie przedmioty jak drukowane menu restauracji hotelowej czy czasopisma oraz czajniki i produkty z minibaru. Na pilotach, np. tych do sterowania klimatyzacją, powinny być instalowane jednorazowe osłony. W pokojach powinny także znajdować się płyny do dezynfekcji.

Zalecane jest zakrywanie ust i nosa, personel dodatkowo powinien używać rękawiczek. Kierownictwo hotelu ma obowiązek prowadzić rejestr zarówno pracowników, jak i gości, aby ułatwić kontakt z bliskimi osób, u których wykryto zakażenie koronawirusem.

Transport do hotelu

Zmienią się też zasady dotyczące transportu gości hotelowych. Wyznaczony został limit osób, które mogą przebywać w pojeździe w zależności od jego wielkości.

W samochodach, w których znajduje się do pięciu miejsc, może przebywać kierowca i tylko jeden pasażer. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy potrzebna jest pomoc opiekuna - wtedy drugi pasażer również może wsiąść do pojazdu.

W pojazdach z sześcioma lub siedmioma siedzeniami może być dwóch pasażerów i kierowca, z kolei w pojazdach z ośmioma lub dziewięcioma miejscami może znajdować się trzech pasażerów i kierowca. Wyjątkiem są rodziny z małymi dziećmi. Wszyscy, czyli zarówno kierowcy, jak i pasażerowie, powinni używać maseczek ochronnych.

Więcej o: