Od 18 maja restauracje znów otwarte. Co z tymi w hotelach?

Rząd ogłosił trzeci etap znoszenia obostrzeń. Dotyczy m.in. działalności lokali gastronomicznych oraz salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Czy nowe przepisy o gastronomii będą obowiązywać także w hotelach? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Do tej pory lokale gastronomiczne pozostawały zamknięte dla klientów. Niektóre nie działały w ogóle, inne przestawiły się na wydawanie posiłków jedynie na wynos. W środę 13 maja rząd ogłosił łagodzenie ograniczeń dotyczących gastronomii.

Zobacz wideo Restauracja zdradza nam przepis na sushi. Odmrażanie gospodarki?

Restauracje, bary i kawiarnie od 18 maja będą znów otwarte. Dotyczy to także wydzielonych stref gastronomicznych w centrach handlowych. Muszą się jednak zastosować do szeregu nowych zaleceń. Są to:

 • limit osób w lokalu (na jedną osobę muszą przypadać co najmniej 4 m2);
 • dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
 • zachowanie dwa metry odległości między stolikami. Blaty mogą być odsunięte od siebie o jeden metr pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum jeden metr ponad blat stolika;
 • zachowanie dystansu półtora metra od gości siedzących przy osobnych stolikach;
 • noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Ponadto przy wejściu do lokalu powinna znajdować się informacja o maksymalnej liczbie gości. Restauracje powinny też wyznaczyć bezpieczne strefy na zewnątrz dla gości oczekujących na wejście. Wszystkie wytyczne zebrane zostały na stronie gov.pl/koronawirus.

Restauracje otwarte. Co z hotelowymi?

W opublikowanych zasadach nie sprecyzowano jednak, czy nowe przepisy będą też obowiązywać w restauracjach i barach hotelowych. Przypomnijmy - póki co mogą one wydawać jedzenie gościom hotelu jedynie na wynos.

Zapytaliśmy więc Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Rozwoju o to, czy od 18 maja będzie można zjeść według nowych zasad również w hotelowych restauracjach. - Nie wiem, czy już się ukazał ostateczny tekst rozporządzenia, ale według mnie tak - dotyczy to również hotelowej gastronomii - odpowiedział nam mailowo rzecznik prasowy GIS Jan Bondar.

O doprecyzowanie informacji poprosiliśmy również Ministerstwo Rozwoju. Podczas rozmowy telefonicznej usłyszeliśmy, że potwierdzenie, czy nowe wytyczne dotyczą również hoteli, otrzymamy mailem. Czekamy zatem na ostateczną odpowiedź resortu.

Komentarze (2)
Od 18 maja restauracje znów otwarte. Co z tymi w hotelach?
Zaloguj się
 • lord-p

  Oceniono 6 razy 2

  jasne - restauracje w mieście będą otwarte, a w hotelu nie. "Postanowiliśmy to sprawdzić" - raczej postanowiliście napisać kolejny tekst o niczym!

 • iza_orman35

  Oceniono 3 razy -3

  Mam pensjonacik nad morzem, z rezerwacjami jest średnio. To zasady wykończą nas bardziej niż wirus. Środki do dezynfekcji idą jak oszalałe. Polecam zaopatrywać sie hurtowo, ja kupuje medclean.com.pI

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX