Biura podróży przedłużają zawieszenie wycieczek. "Wszystkie wyloty i wyjazdy autokarowe odwołane"

Biura podróży, które działają w Polsce, przedłużyły zawieszenie swoich imprez. Większość z nich co najmniej do 10 czerwca. Klienci, którzy mają wykupione wycieczki w tym okresie, zostaną powiadomieni o przysługujących im możliwościach.

Wciąż obowiązują liczne ograniczenia w podróżowaniu, co zmusiło biura podróży do przedłużenia zawieszenia swoich wyjazdów. O tym, że imprezy turystyczne organizowane przez Itakę zostają odwołane do 10 czerwca, poinformował na Twitterze Piotr Henicz, wiceprezes biura. 

Stosowny komunikat pojawił się też na stronie Itaki. "W związku z aktualną sytuacją związaną z pandemią koronawirusa, informujemy o przedłużeniu zawieszenia wszystkich wyjazdów organizowanych przez Biuro Podróży ITAKA do 10 czerwca 2020 r. Wszyscy Klienci, którzy mają zarezerwowany wyjazd w tym okresie, zostaną powiadomieni o zawieszeniu wyjazdów przez pracowników biur sprzedaży, gdzie dokonano rezerwacji" - czytamy. Itaka zachęca, aby kontaktować się z biurami sprzedaży i w ten sposób załatwiać formalności i konsultacje związane ze zmianą terminu wycieczki lub zmianą kierunku.

Zobacz wideo Czy zagraniczne wakacje będą w tym roku możliwe?

Do 10 czerwca swoje wyjazdy wstrzymało także TUI. Klienci, których dotyczy sytuacja, powinni spodziewać się kontaktu (mailowego, telefonicznego lub sms-owego) ze strony biura podróży. Szczegółowo opisano też, co zrobić, jeśli rezerwacja została anulowana przez TUI. Wśród możliwości jest m.in. zmiana rezerwacji na dowolny sezon po aktualnych warunkach promocyjnych (zmiana może obejmować kierunek, sezon, hotel czy lotnisko wylotowe).

Z kolei Rainbow wszystkie swoje wyjazdy autokarowe oraz wyloty odwołało do 7 czerwca. Biuro zapewnia, że będzie kontaktować się z klientami, aby zaproponować zmianę terminu wyjazdu lub inne rozwiązania. 

W pierwszej kolejności będziemy kontaktować się z Klientami, których wylot miał się odbyć w najbliższych terminach

- podkreślają przedstawiciele biura w komunikacie do turystów. Przypominają też, że wszystkie oddziały własne Rainbow pozostają zamknięte. "Niezależnie od tego, w sprawie odwołanych wyjazdów będą się z Państwem kontaktować pracownicy oddziałów, jak również współpracujących z nami biur" - zapewniają.

Zaktualizowany komunikat na swojej stronie zamieściło też biuro podróży Coral Travel Poland. Anulowane są wszystkie imprezy turystyczne z wylotami do 10 czerwca włącznie. Z klientami będą kontaktować się te biura podróży, w których zrobiona była rezerwacja. Coral Travel Poland poinformowało także, co przysługuje turystom, których wycieczki zostały anulowane:

"Klient z anulowanych imprez turystycznych ma możliwość bezkosztowej zmiany terminu po aktualnej cenie z systemu oraz:

  • utrzymania ceny z pierwotnej rezerwacji (jeśli różnica w cenie pomiędzy nową a starą rezerwacją będzie niższa niż 10 proc.),
  • otrzymania zniżki 5 proc. na nową rezerwację (jeśli różnica w cenie pomiędzy nową a starą rezerwacją będzie wyższa niż 10 proc.)".

Jest też możliwość otrzymania vouchera imiennego o wartości 110 proc. wpłaconej kwoty. Można go wykorzystać na nową rezerwację w Coral Travel z wylotami do 31 października 2021. Realizacja jest możliwa w biurze, w którym klient dokonał zakupu. Jeżeli klient nie zdecyduje się na żadną z powyższych opcji, otrzyma zwrot wpłaconych środków.

Sun&Fun poinformowało natomiast, że w związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 maja 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, odwołane zostają imprezy turystyczne z datą wylotu do 23 maja 2020.

Formalności można dokonywać za pośrednictwem biur, w których zawierane były umowy. W komunikacie znalazły się też propozycje dla turystów, których wycieczki odwołano. Są to: voucher o wartości 100 proc. wpłaconych środków z dodatkową 5 proc. zniżką na poczet nowej imprezy, której zakończenie przypada nie później niż 31 października 2021 lub bezkosztowa zmiana terminu wakacji w sezonie Lato 2020. Jeżeli klient nie wybierze żadnego z tych rozwiązań, otrzyma zwrot wpłaconych środków.

Więcej o: