Wakacje w Polsce według nowych zasad. Polska Organizacja Turystyczna stworzyła "Dekalog bezpiecznego turysty"

Polska Organizacja Turystyczna we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym opracowała "Dekalog bezpiecznego turysty". To lista zaleceń, do których powinny stosować się osoby, które planują wyjazdy turystyczne w Polsce i podpowiedź, jak podróżować w czasie epidemii.

Pierwsze etapy luzowania obostrzeń umożliwiły Polakom podróże po kraju. Od 20 kwietnia znów można chodzić do lasu, iść nad morze czy w góry, a od 4 maja ponownie zostały otwarte hotele i inne obiekty noclegowe, choć z wieloma ograniczeniami.

Miniony weekend pokazał, że Polacy coraz chętniej wychodzą z domu i organizują wycieczki po kraju. Dla wszystkich, którzy planują wyjazdy turystyczne w Polsce, Polska Organizacja Turystyczna i Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały "Dekalog bezpiecznego turysty".

To lista 10 rekomendacji, do których należy się stosować, gdy podróżuje się w czasie epidemii. Ma pomóc uniknąć ryzyka zakażenia się koronawirusem, tym samym zwiększając bezpieczeństwo zarówno turystów, jak i osób, z którymi mają styczność, np. hotelarzy.

Zobacz wideo Co robić w czasie domowej izolacji, gdy trwa epidemia?

"Dekalog bezpiecznego turysty". Jakie są zalecenia?

POT zaapelowała przede wszystkim o to, aby podróżować tylko wtedy, gdy jest się zdrowym i wyjeżdżać z osobami, z którymi spędzamy czas na co dzień. Przypomniała także o konieczności zasłaniania ust i nosa, zachowaniu odpowiedniego dystansu i unikaniu skupisk ludzkich. Ponadto turyści powinni wcześniej sprawdzić, czy dana atrakcja turystyczna jest już otwarta oraz pamiętać, że na razie hotele działają z ograniczeniami: nie są dostępne m.in. baseny i sauny, a restauracje hotelowe wydają jedzenie na wynos.

Tak przedstawia się pełna lista rekomendacji:

  1. W podróż wybieraj się tylko jeżeli jesteś zdrowy.
  2. Podróżuj z osobami, z którymi spędzasz czas na co dzień.
  3. Zachowaj bezpieczeństwo w środkach transportu.
  4. Stosuj się do zasad obowiązujących w obiektach.
  5. Sprawdź w miejscu zakwaterowania, w jakim zakresie świadczą usługi.
  6. Pamiętaj o ograniczeniu działalności obiektów gastronomicznych.
  7. Spędzaj czas w sposób zgodny z zasadą zachowania dystansu społecznego.
  8. Sprawdź, czy atrakcja turystyczna jest dostępna.
  9. Jeżeli zachorujesz podczas wyjazdu, zastosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń.
  10. Stosuj się do aktualnych zasad i ograniczeń.

Opublikowane zalecenia są aktualne na dzień 6 maja 2020. Mają podlegać zmianom wraz ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną.

Więcej o: