Zakaz lotów przedłużony do 23 maja. Jest kilka wyjątków

Zakaz ruchu lotniczego na terytorium Polski miał obowiązywać do 9 maja. Został jednak przedłużony o dwa tygodnie - do 23 maja. Rozporządzenie rządowe, w którym zawarto taki zapis, obowiązuje już od 10 maja.

Wstrzymanie ruchu lotniczego to jedna z restrykcji, która została wprowadzona, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jeszcze niedawno zakaz lotów na terytorium Polski miał obowiązywać tylko do 9 maja. Rozporządzeniem rady ministrów z dnia 8 maja 2020 roku został jednak przedłużony o dwa tygodnie - do 23 maja.

Wprowadza się zakaz wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe

- czytamy w rozporządzeniu, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw RP.

Zobacz wideo Co robić w czasie domowej izolacji, gdy trwa pandemia?

Zakaz lotów: są wyjątki

Obostrzenie nie dotyczy jednak wszystkich samolotów. W rozporządzeniu szczegółowo opisano wyjątki. 

Chodzi o statki powietrzne wykonujące loty:

1. którymi są przewożone osoby, o których mowa w § 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych (Dz. U. poz. 435 i 469), powracające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej statkami powietrznymi wyczarterowanymi:

  • przed dniem 15 marca 2020 r. na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie, lub
  • na zlecenie Prezesa Rady Ministrów, lub
  • na zlecenie osoby fizycznej lub osoby prawnej, posiadającymi do 15 miejsc pasażerskich;

2. o których mowa w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze; (m.in. w celu zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych lub ich usunięcia oraz ratowania życia lub zdrowia ludzkiego)

3. czarterowe realizowane przez obcych przewoźników lotniczych na zlecenie państw obcych w celu powrotu ich obywateli.

Zakaz dotyczy także lądowania handlowego. "Wprowadza się zakaz wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania handlowego statków powietrznych wykonujących loty krajowe" - zapisano w rozporządzeniu. Jednak również w tym przypadku przepisy uwzględniają kilka wyjątków. 

Chodzi o statki powietrzne:

  • wykonujące lądowanie handlowe w celu zabrania lub pozostawienia towarów lub poczty, lub
  • posiadające do 15 miejsc pasażerskich, wykonujące lądowanie handlowe w celu zabrania lub pozostawienia pasażerów.

W związku z zakazem linie lotnicze ogłosiły, że przedłużają zawieszenie lotów z i do Polski. LOT już wcześniej poinformował, że odwołuje rejsy zaplanowane do 31 maja 2020 roku. Zawieszenie wszystkich lotów z i do Polski przedłużył Wizz Air - węgierski przewoźnik nie będzie u nas operował do 24 maja.

Ryanair także ogłosił, że w związku ze wstrzymaniem ruchu lotniczego w większości krajów Unii Europejskiej, przedłuża zawieszenie większości swoich lotów do 28 maja. Irlandzka tania linia obsługuje obecnie tylko kilkanaście połączeń, głównie z Irlandii i z Wielkiej Brytanii. Harmonogram znajduje się tutaj

Więcej o: