Na lotnisku w Rzymie mierzą temperaturę kaskami. "Jak z RoboCopa"

Personel rzymskiego lotniska Fiumicino zaczął używać specjalnych kasków do mierzenia temperatury podróżnym. Wykorzystywana jest w nich tzw. rozszerzona rzeczywistość, która łączy świat realny z generowanym komputerowo. Zagraniczne media porównują kaski do tych z filmów o RoboCopie.

Lotnisko Fiumicino w Rzymie jest pierwszym w Europie, na którym wykorzystywane są takie "inteligentne" kaski. Wyposażone zostały w przenośne skanery termiczne, które mogą mierzyć temperaturę podróżnych nawet z odległości siedmiu metrów. Następnie skan przesyłany jest do wizjera wewnątrz hełmu, aby mogła zobaczyć go osoba, która używa kasku.

 

Massimiliano Moretto, inżynier Sielte Spa, jednej z firm, która opracowała kask, przekonuje, że urządzenie jest w stanie zmierzyć temperaturę nie tylko pojedynczej osoby, lecz także większej grupy. "Jeśli wykryje osobę o podwyższonej temperaturze ciała, sygnalizuje to operatorowi hełmu" - tłumaczy Moretto.

Na razie na wyposażeniu lotniska są trzy kaski, ale przedstawiciele portu lotniczego mają nadzieję, że wkrótce ich liczba zwiększy się do pięciu. Takie same kaski używane są już na lotniskach w Azji.

Poza kaskami pracownicy lotniska stosują też podstawowe zasady bezpieczeństwa - zasłaniają usta i nos maseczkami oraz noszą rękawiczki. Na lotnisku prowadzone są też regularne dezynfekcje.

Zobacz wideo Tak wygląda dezynfekcja ulic w Rzymie. Odkażane są okolice szpitali czy historyczne centrum
Komentarze (28)
Na lotnisku w Rzymie mierzą temperaturę kaskami. "Jak z RoboCopa"
Zaloguj się
 • rozal1971

  Oceniono 9 razy 7

  Zacząłbym od tego, że mierzenie temperatury ma niewielki sens. Skoro wiadomo, że większość osób przechodzi COVID-19 bezobjawowo i może zarażać innych to wyeliminowanie niewielkiego odsetka osób z temperaturą jest praktycznie bez znaczenia. Zamiast inwestować w te kaski lepiej kupić respiratory.

 • alinaw1

  Oceniono 5 razy 3

  Jeśli mierzenie temperatury będzie obowiązywać na lotniskach, dworcach, sklepach, knajpach, punktach usługowych- to już do końca życia będę w domowej kwarantannie, bo często mam podwyższoną temperaturę.

 • kixx

  Oceniono 3 razy 3

  Nie rozumiem sensu zakrywania całej głowy , oczywiście poza otrzymanym efektem wizualnym

 • zbieg-z-ciemnogrodu

  Oceniono 4 razy 2

  No i od kogo Wlosi sie chca chronic jak maja wirusa najwiecej w EU. To przyjezdni powinni miec takie google.

 • wino0000006

  Oceniono 3 razy 1

  No patrzcie - a od wielu, wielu lat używa się zarówno bezdotykowych termometrów i kamer termowizyjnych. No cud ktoś wymyślił!

 • 666swetozarus

  Oceniono 3 razy 1

  8 godzin w takim kasku, tak jakby nie można byłoby nirmalnie zmierzyć temoeratury. Ludzie są coraz głupsi jednak.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX