Blokowanie środkowego fotela jednak niepotrzebne? IATA twierdzi, że maski są najważniejsze

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) opublikowało zalecenia dotyczące zasad bezpieczeństwa w samolotach. Organizacja jest przeciwna blokowaniu środkowych foteli. Twierdzi, że kluczowe jest noszenie masek przez załogę i pasażerów, ale na tym zalecenia się nie kończą.

Jeszcze w kwietniu szef IATA Alexandre de Juniac mówił, że jednym z prawdopodobnych warunków, aby podróże lotnicze mogły zostać wznowione, będzie wprowadzenie w samolotach zasad dystansu społecznego. Pojawił się wówczas pomysł blokowania środkowych foteli, aby zwiększyć przestrzeń między pasażerami. Jednocześnie Juniac podkreślał, że zakończy to erę taniego latania, bo przewoźnicy będą musieli podnieść ceny biletów, aby ich działalność była opłacalna.

Zobacz wideo

Maski zminimalizują i tak niskie ryzyko

Teraz IATA wydała zalecenia, w których odcina się od pomysłu blokowania środkowych siedzeń w samolotach. Zaapelowała, aby zarówno załoga, jak i pasażerowie zasłaniali usta i nos, bo jest to kluczowe dla bezpieczeństwa. Organizacja w komunikacie zwróciła uwagę, że ryzyko zakażenia się koronawirusem na pokładzie jest niskie, a noszenie maseczek pozwoli je jeszcze bardziej zminimalizować.

Na tym zalecenia zrzeszenia się nie kończą. Wśród rekomendacji pojawiły się też:

 • mierzenie temperatury pasażerom i pracownikom lotnisk,
 • zorganizowanie wchodzenia na pokład i wychodzenia z samolotu tak, aby jak najbardziej ograniczyć kontakt z innymi pasażerami oraz z załogą,
 • ograniczenie możliwości przemieszczania się po kabinie samolotu w czasie lotu,
 • częstsze i dokładniejsze czyszczenie i sprzątanie kabiny,
 • uproszczenie procedur związanych z cateringiem, co zmniejszy ruch załogi i ograniczy kontakt z pasażerami.

Być może w przyszłości mogłyby też zostać wprowadzone tzw. paszporty zdrowotne informujące o przebytej chorobie.

IATA podała także czynniki, które miałyby wpływać na mniejsze rozprzestrzenianie się koronawirusa w samolotach w porównaniu do innych środków transportu. Organizacja powołała się na przepływ powietrza, który odbywa się w kierunku pionowym (od sufitu do podłogi), co zmniejsza transmisję powietrza w przód i do tyłu, a także wysokoskuteczne filtry powietrza HEPA, które stosowane są w wentylacji. IATA podkreśliła też, że pasażerowie nie siedzą twarzą w twarz.

Blokowanie siedzeń nie jest zalecane

Organizacja wyjaśniła, dlaczego nie popiera rezygnacji z używania środkowych siedzeń. Zdaniem IATA i tak nie zapewni to skutecznego zdystansowania pasażerów od siebie - zalecana odległość to od jednego do dwóch metrów, podczas gdy średnia szerokość siedziska to zaledwie około 50 cm.

Nie bez znaczenia (a może nawet najważniejsze) są też względy ekonomiczne. IATA podaje, że blokowanie środkowych siedzeń zmniejszyłoby współczynnik maksymalnego obciążenia do 62 proc., zaś średni współczynnik, który zapewnia rentowność to 77 proc. Mniejsza liczba miejsc do sprzedania oznaczałaby wzrost kosztów. W zależności od regionu ceny biletów mogłyby wzrosnąć o 43 do nawet 54 proc. Byłoby to konieczne do utrzymania rentowności.

Komentarze (34)
Blokowanie środkowego fotela jednak niepotrzebne? IATA twierdzi, że maski są najważniejsze
Zaloguj się
 • ajk_gierki

  Oceniono 17 razy 7

  Jeżeli prawdopodobieństwo zarażenia się w samolocie jest niskie - to gdzie jest choćby średnie? Mnie trudno sobie wyobrazić lepsze warunki do rozprzestrzeniania patogenu niż 300 osób przez kilka godzin ściśniętych jak sardynki.

 • saviour

  Oceniono 7 razy 7

  koniec tanich lotów? super. tylko pisowskich pociotków będzie stać na lans w Barcelonie

 • acu52

  Oceniono 6 razy 6

  "częstsze i dokładniejsze czyszczenie i sprzątanie kabiny," to dlatego samoloty LOT były takie zasyfione...

 • cim_cum

  Oceniono 8 razy 6

  No ale co mają mówić linie lotnicze?

 • rodrigezoo

  Oceniono 16 razy 6

  Stanie w kolejkach w sklepie - dwa metry, w samolocie siedzenie przez kilka godzin -10 cm. A co z lotniskiem i stanie w kolejkach do odprawy ? Lot gdziekolwiek będzie trwał dwa dni :)
  Ograniczanie łażenia po samolocie- czyli zakaz wpuszczania bachorów na pokład.

 • aerofan

  Oceniono 9 razy 5

  Przepływ powietrza z góry na dół :D Wolne żarty. Przez kilka godzin lotu pasażer z pierwszego rzędu zdąży sobie pooddychać tym, co było w oddechu pasażera z ostatniego...

 • cezaryk

  Oceniono 11 razy 5

  Money, money, money
  Must be funny...

 • mmddeecc

  Oceniono 12 razy 4

  No cóż, wierutne bzdury.
  Kiedyś lecąc z Vancouver via FRA do WAW złapałem jakieś-coś, że prawie miesiąc z tego wychodziłem.
  Filtry są , ale czy ktoś je jakoś konserwuje?
  Śmiem wątpić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX