W Portugalii wprowadzą specjalne oznaczenie dla hoteli. Jest też limit czasu, który można spędzić na plaży

Portugalska organizacja turystyczna Turismo de Portugal stworzyła nowe oznaczenie dla hoteli i innych obiektów turystycznych. Jest to etykieta, która wyróżnia daną działalność turystyczną jako spełniającą wymogi higieny i zasady bezpieczeństwa związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa i innych infekcji. Oznaczenie nie jest jednak obowiązkowe.

Nowe oznaczenie "Clean & Safe" ("Czysto i bezpiecznie") wprowadzone przez organizację ma wzmocnić zaufanie turystów do danego miejsca i promować Portugalię jako bezpieczny kraj. Aby otrzymać etykietę, należy złożyć wniosek online na platformach należących do Turismo de Portugal.

Oznaczenie będzie przyznawane na rok. Jest bezpłatne i nieobowiązkowe. Firma, która się o nie ubiega, musi stosować się do zaleceń wydanych przez portugalską Generalną Dyrekcję ds. Zdrowia, czyli przede wszystkim spełnić wymogi higieny, które minimalizują ryzyko zakażenia, oraz zagwarantować bezpieczne procedury prowadzania działalności turystycznej.

Po otrzymaniu znaku "Clean & Safe" dany obiekt może umieścić go albo fizycznie w swojej siedzibie, albo na platformach cyfrowych, z których korzysta. Turismo de Portugal zastrzegła w swoim komunikacie, że może prowadzić wyrywkowe kontrole takich miejsc.

Zobacz wideo Jak wygląda dezynfekcja miejsc publicznych?

Plaże z limitem i bez ręczników

W kraju wprowadzane są też inne restrykcje związane z turystyką. Na plażach w miejscowości Ericeira w gminie Mafra wprowadzone zostały limity czasu, który można na nich spędzać. Ericeira jest znanym kurortem turystycznym, szczególnie popularnym wśród surferów. To między innymi ich obecność na plażach została ograniczona czasowo.

Portugalski serwis Observador, powołując się na agencję prasową Lusa, podaje, że plaże zostały otwarte dla tych, którzy aktywnie spędzają na nich czas. Każda z osób może tylko raz dziennie skorzystać z plaży. Rybacy mogą przebywać tam 120 minut, surferzy 90 minut, a spacerowicze 60 minut. Zalecane jest odwiedzanie plaży indywidualnie, a nie w grupach, a także utrzymywanie dystansu dwóch metrów. Nie można też rozkładać ręczników. Na razie zasady mają obowiązywać do 15 czerwca.

Władze gminy Mafra rozważają też rozdzielenie plaż na te dla osób kąpiących się oraz dla sportowców. Chcą w ten sposób uniknąć tworzenia się dużych skupisk ludzi.

W Portugalii odnotowano 25 524 przypadki zachorowań na COVID-19. Zmarły 1063 osoby, a 1712 zostało wyleczonych (dane aktualne na 5 maja na godz. 11.00).

Więcej o: