Od kiedy otwarte hotele? Rząd podał termin. Jest kilka istotnych ograniczeń dla gości

Hotele i inne obiekty noclegowe zostaną otwarte 4 maja - taką informację podczas środowej konferencji prasowej przekazał premier. Goście nie będą mogli jednak korzystać ze wszystkich dostępnych usług.

Od 4 maja rozpocznie się drugi etap łagodzenia obostrzeń związanych z koronawirusem. Mają między innymi zostać otwarte centra handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków.

Od kiedy będą otwarte hotele?

Jednak to, co z pewnością interesuje turystów najbardziej, to otwarcie hoteli i innych obiektów noclegowych. Do tej pory przyjmowały one tylko osoby w delegacji oraz w kwarantannie. Zakaz przebywania innych gości zostanie jednak zniesiony. Od 4 maja hotele i inne miejsca noclegowe mają być znów dostępne dla wszystkich.

Zobacz wideo Czysty i zadbany? To tylko pozory. Siedem najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Otwarcie hoteli. Są ograniczenia

Rząd zapowiedział jednak kilka istotnych ograniczeń dla gości. "Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa" - czytamy na stronie gov.pl

O co dokładnie chodzi? Władze precyzują, że ograniczona zostanie działalność przestrzeni rekreacyjnych oraz restauracji hotelowych. Nie będzie można korzystać z siłowni, basenów oraz sal pobytu. Restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu - w szczegółowych wytycznych napisano: "Funkcjonowanie restauracji i barów hotelowych/obiektów/pensjonatów w reżimie sanitarnym (z uwzględnieniem zakazu organizowania posiłków w formie bufetu). Możliwość serwowania posiłków tylko dla gości hotelu w przestrzeni restauracji pod warunkiem zachowania minimum 2 metrów odległości między osobami spożywającymi posiłek".

Wytyczne dotyczące działalności hoteli, obiektów i pensjonatów zostały podzielone na cztery części:

  • Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom/obsłudze.
  • Zapewnienie bezpieczeństwa w obiekcie.
  • Procedury zapobiegawcze: podejrzenie zakażenia koronawirusem pracowników/obsługi.
  • Procedury postępowania w przypadku podejrzenia u osoby/klienta zakażenia koronawirusem.

Wśród zapisów znalazły się m.in.: zakaz używania hotelowych suszarek nadmuchowych w łazienkach pokojowych, umieszczenie w widocznym miejscu przed wejściem do hotelu i w recepcji informacji o maksymalnej liczbie klientów mogących jednocześnie przebywać w danej części obiektu, umieszczenie na terenie hotelu/obiektu/pensjonatu dozowników z płynem do dezynfekcji rąk dostępnych dla gości, a w szczególności przy wejściach na teren obiektu, w obszarze recepcji, przy wejściu do wind, punktów gastronomicznych oraz przy wyjściu z toalet.

Rekomendowane jest także zapewnienie możliwości zakupu maseczek ochronnych w recepcji. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych mają zawisnąć instrukcje dot. mycia rąk, zdejmowania i zakładania rękawiczek, zdejmowania i zakładania maseczki, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji - instrukcji prawidłowej dezynfekcji rąk. Do minimum ma zostać ograniczony czas przebywania gości w recepcji.

Wszystkie wytyczne znajdują się na stronie gov.pl/koronawirus.

Kiedy otwarcie muzeów i bibliotek?

Rząd podał też termin otwarcia niektórych instytucji kultury. Będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Od 4 maja zaczną więc działać muzea, biblioteki, archiwa i inne obiekty związane z kulturą.

Więcej o: