Rząd łagodzi obostrzenia. Czy można iść na plażę? Wyjaśniamy

Od 20 kwietnia stopniowo znoszona jest część obostrzeń, które zostały wprowadzone przez polskie władze w związku z epidemią koronawirusa. Możemy znów spacerować po lasach i parkach. Wciąż jednak przewijają się pytania o to, czy można też pójść na plażę.

W niedzielę 19 kwietnia w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało nowe rozporządzenie Rady Ministrów. To właśnie na jego mocy od 20 kwietnia możemy ponownie odwiedzać m.in. lasy i parki, pamiętając przy tym o zachowywaniu środków ostrożności - przykładowo: w lesie nie musimy zakrywać nosa i ust, należy to jednak robić na leśnych parkingach i miejscach postojowych. Więcej o tym, jak zachować się podczas wypraw do lasu przeczytasz tutaj:

Naturalnym jest, że wiele osób zaczęło zastanawiać się, czy skoro można iść do lasu i do parku, to dostępne staną się także plaże. W nowym rozporządzeniu znalazł się zapis, z którego wynika, że od 20 kwietnia możemy po nich spacerować:

Do dnia 19 kwietnia 2020 r. zakazuje się korzystania z: pełniących funkcje publiczne i pokrytych roślinnością terenów zieleni, w szczególności: parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także plaż.

Jednocześnie z dokumentu dowiadujemy się, że:

Od dnia 20 kwietnia 2020 r. do odwołania zakazuje się korzystania: 1) z ogrodów zoologicznych, placów zabaw oraz ogrodów jordanowskich w części, w jakiej ten ogród ma plac zabaw lub urządzenia przeznaczone do zabawy dzieci; 2) ze znajdujących się na terenach leśnych miejsc małej infrastruktury leśnej, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci, wiat i miejsc biwakowania.

O otwarciu plaż poinformował także fanpage Kąpieliska Morskie Gdańsk. Rano opublikowany został post, z którego wynika, że otwarte zostały: plaże, molo w Brzeźnie oraz Falochron Zachodni. Zanim jednak wybierzecie się na plażę, pamiętajcie o zakrywaniu ust i nos - tam, w przeciwieństwie do lasów, nakaz obowiązuje (dotyczy to też m.in. promenad czy bulwarów).

Zobacz wideo Więcej o obowiązku zakrywania ust i nosa dowiesz się z naszego wideo:
Więcej o: